ROZHOVOR: Rád bych zlepšil povědomí o Senátu, říká nový šéf horní komory Vystrčil

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) by rád navázal na své předchůdce a zlepšil povědomí o Senátu. Plánuje také zlepšit spolupráci s Poslaneckou sněmovnou. Vystrčil to řekl v rozhovoru pro naši televizi poté, co byl 52 hlasy zvolen do čela Senátu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s novým předsedou Senátu Milošem Vystrčilem

reklama

„Byla to úleva, byl jsem rád, že to máme konečně za sebou, že to dobře dopadlo, a zároveň jsem si uvědomoval, že přichází další práce, další povinnosti a starosti. Ale samozřejmě, že když to pro vás dopadne dobře, tak to berete jinak, než když neuspějete,“ popsal Vystrčil své bezprostřední pocity po zvolení do funkce předsedy Senátu.

Následně obdržel gratulace mimo jiné také od svého soupeře v boji o šéfa Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN). Dosavadní první místopředseda horní komory uvedl, že Vystrčil podle něj nepochybně bude důstojným a zodpovědným reprezentantem Senátu. O tom, zda bude Růžička prvním místopředsedou Senátu jako dosud, zatím s Vystrčilem nemluvili. Svého statutárního zástupce si předseda Senátu vybírá sám.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil

Je rozhodnuto! Novým předsedou Senátu je Miloš Vystrčil

Vystrčil v rozhovoru připomněl, že jeho současný mandát potrvá jen osm měsíců, tedy do podzimních senátních voleb. Za tu dobu žádné převratné změny neočekává. Vystrčil by chtěl navázat na své předchůdce Milana Štěcha a Jaroslava Kuberu. „To znamená zlepšit a zviditelňovat povědomí o Senátu, vysvětlovat jeho roli. Další věcí, kterou bych chtěl, je, aby se zlepšovala komunikace s Poslaneckou sněmovnou, způsob předávání zákonů z Poslanecké sněmovny,“ nastínil Vystrčil své plány, mezi které dále patří také například pořádání více veřejných slyšení v horní komoře.

Nový šéf Senátu se také dotkl případné cesty senátorů na Tchaj-wan, kterou plánoval jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera. Vystrčil uvedl, že se chce nejprve radit s odborníky –  například na zahraniční politiku, se senátory i s dalšími ústavními činiteli. Cestě se prý nebrání, ale je prý třeba jednat v zájmu českých občanů. Prezident Miloš Zeman už dříve vyjádřil názor, že tato cesta není v ekonomickém zájmu Česka.

Devětapadesátiletý Vystrčil po dnešní volbě dosáhl na další významnou metu své politické kariéry. Do ODS vstoupil v roce 1991. V letech 1998 až 2001 působil jako starosta Telče. Od roku 2004 do roku 2008 zastával funkci hejtmana Kraje Vysočina. V roce 2010 byl zvolen senátorem. Místopředsedou ODS je od roku 2014, o dva roky později stanul v čele senátorů ODS. V horní komoře působil ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

reklama

reklama