ROZHOVOR: Rekordní třinácté platy!

Vánoční odměnu nebo prémii letos dostane každý druhý zaměstnanec. Nejčastěji si lidé polepší v řádech tisíců, v rozmezí 18 až 38 tisíc korun. Obecně mají největší šanci na mimořádné vánoční odměny lidé ve stavebnictví, v automobilovém průmyslu nebo ve službách. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory.
Rozhovor s ekonomem

reklama

Třináctý nebo dokonce i čtrnáctý plat, bonusy, vánoční dárky nebo třeba poukazy na zboží či služby. Tak každým rokem odměňují firmy své zaměstnance. Třeba zaměstnanci Pražských služeb se letos mohou těšit v průměru na 10500 korun. Na třináctý plat se letos může těšit 6 z 10 zaměstnanců ze soukromého sektoru.

Část firem vyplatí zaměstnancům prémie ještě v prosinci, část až v lednu – záleží na odvětví, ve kterém pracují. Pravidlo, že čím větší firma je, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí, už letos rozhodně neplatí. 

Stejně jako loni, tak i letos bez prémií nejspíš zůstanou zaměstnanci pražského Dopravního podniku. Městská společnost prý v těchto chvílích vyhodnocuje ekonomickou situaci a odměny pro zaměstnance zvažuje.

reklama

reklama