ROZHOVOR: „Šel jen na banální operaci kolene,“ vzpomíná dcera pacienta z frýdlantské nemocnice. Ani po roce není jasné, co se stalo

Ilustrační foto

„Šel jen na banální operaci kolene,“ vzpomíná dcera pacienta z frýdlantské nemocnice

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Takový vzkaz dostali pacienti, kteří před rokem utrpěli otravu krve v nemocnici ve Frýdlantu. Po banálních operacích skončili v ohrožení života na ARO liberecké krajské nemocnice, kam je z Frýdlantu převezli doslova za minutu dvanáct.

Otec Štěpánky Hrdličkové byl jedním z devíti lidí, které měly závažné zdravotní komplikace poté, co podstoupily jednoduché operace ve frýdlantské nemocnici. „Odcházel zdravej jenom na banální operaci s kolenem a najednou tam leží tělo, který vůbec nevnímalo,“ řekla pro Zpravodajství FTV Prima. Nyní už je na tom její otec fyzicky lépe. Celá kauza se prý ale výrazně podepsala na jeho psychice. Když v závěru minulého týdne dorazilo poštou písemné vyjádření policie o odložení věci, neváhali ani minutu. „Měli jsme možnost do tří dnů proti tomu podat stížnost, takže jsme ji podali a budeme čekat, co bude dál,“ upřesnila.

Státní zastupitelství v Liberci teď čeká, kolik stížností přijde a pak se bude věcí zabývat. Podle mluvčího Lukáše Paldury dostane kauzu na starosti stejná státní zástupkyně, která vyšetřování dozorovala. Teď se bude muset vypořádat s připomínkami poškozených.

Možností je několik: buď rozhodnutí o odložení věci zruší a nařídí doplnění důkazů, nebo rozhodnutí policie rovnou nahradí svým rozhodnutím a věc pošle před soud, případně se s výsledkem policejního vyšetřování ztotožní a stížnosti zamítne.

Pokud se stížností proti odložení věci neuspějí, jsou minimálně někteří z devíti poškozených odhodláni se o odškodnění soudit. Otázkou je, koho by měli žalovat, protože nemocnice mezi tím změnila provozovatele. Firmu EUC nahradila Krajská nemocnice Liberec.

Podle jejího mluvčího je ale přímo ve smlouvě o převzetí uvedeno, že EUC bude tím, kdo pacienty případně odškodní. „Veškeré smluvní, morální a lidské nároky jdou za EUC,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář, pod kterou nyní frýdlantská nemocnice spadá.

Tomáš Beck, expert na spory o odškodnění, tvrdí, že v tomto případě nelze předem určit, o jak vysokou částku se budou pacienti soudit. „Tabulky, ze kterých se počítalo odškodnění, už neexistují, teď je to pokaždé individuální. Mohou to být desítky tisíc, ale i miliony,“ doplnil Beck.

O odškodnění se v každém případě může soudit osm z devíti poškozených. Ten devátý totiž už od firmy EUC přijal jako odškodnění novou motorovou pilu a dalších nároků se písemně vzdal.