ROZHOVOR: Stala se obětí trestného činu. Třicet let jsem o tom s nikým nemluvila, vzpomíná Romana

Rozhovor s obětí trestného činu

Rozhovor s obětí trestného činu

Za loňský rok policie eviduje téměř 200 trestných činů, což je meziročně nárůst o 7 tisíc případů. Právě na dnešní den, 22. února, připadá Evropský den obětí trestních činů. A aby se o problematice zvýšilo povědomí, vznikají různé projekty pro pomoc obětem i jejich blízkým. Ti se mohou se svou nepříjemnou zkušeností svěřit okolí i samotnému pachateli. Paní Romana sdělila svůj příběh naší redakci.

Paní Romana si dlouhých 30 let nesla trauma z mládí, kdy se stala obětí sexuálního obtěžování. Dlouhá léta o tom nebyla schopna vůbec mluvit. „Nikomu jsem se nesvěřila, já jsem se prostě za to styděla. Já jsem v to v sobě zadusila a nechtěla jsem o tom mluvit,“ uvedla paní Romana v rozhovoru.

Projekt, který pomáhá obětem trestných činů vyrovnat se s nepříjemnými zážitky prostřednictvím osobní schůzky obětí s pachateli, je Křehká naděje. Když se paní Romana o projektu dozvěděla, rozhodla se se svým zážitkem svěřit. Promluvit si s pachatelem Romaně pomohlo odpustit. „Viděla jsem, že i ten pachatel je člověk. Oni nám říkali, proč k tomu došlo, co se jim odvíjelo v hlavě. To mi pomohlo se otevřít,“ dodala.

Za celých šest let fungování projektu využilo pomoc přes 41 tisíc obětí trestného činu. Podle názoru Romany promluvit si pomáhá i pachatelům. „Oni nám říkají, proč k tomu došlo, co bylo tou příčinou. Oni jsou taky jenom lidi. Viděla jsem, že v tom nejsem sama, že ty pocity se mnou také nesou. Hrozně mi to pomohlo,“ uvedla. Do projektu se zapojilo 13 českých věznic a snaží se nabídnout pomoc jak obětem, tak i pachatelům.

Tagy: