ROZHOVOR: Středočeský kraj koupí defibrilátory do škol za 10 milionů korun!

Zhruba polovina osob postižených náhlou srdeční příhodou zemře podle statistik ještě dříve, než se dostane do nemocnice. Statistiku ale může zlepšit použití automatizovaného externího defibrilátoru, který bude dostupný dříve, než dorazí záchranná služba. Například Středočeský kraj je proto pořídí do všech svých středních škol - do projektu investuje deset milionů korun.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor se Zdeňkem Seidlem

reklama

S použitím automatického defibrilátoru se podle záchranářů úspěšnost resuscitace zvyšuje na 40 procent a více. I to je jeden z důvodů, proč se Středočeský kraj rozhodl nakoupit do svých 185 středních škol defibrilátory, které bez problémů může použít i laik. ‚‚Školy jsou často na frekventovaných místech, já chci, aby ty přístroje byly umístěny hned u vchodu do školy,“ říká Zdeněk Seidl /ČSSD/, radní Středočeského kraje pro oblast školství. Zároveň dodává, že do budoucna by měl být automatizovaný externí defibrilátor běžnou součástí našich domácností, jak je to v mnoha případech třeba u přístroje na měření krevního tlaku. Například ve Spojených státech je už teď běžné, že jsou defibrilátory na poštách. Defibrilátor má v případě potřeby sloužit nejen pracovníkům a studentům, ale i veřejnosti.

Projekt vítají i samotní záchranáři, podle kterých je hlavní výhodou přístroje jednoduchost jeho použití. ‚‚Ten defibrilátor používáme v situacích, kdy člověk je v bezvědomí a nedýchá, a pokud si nejsme jistí, tak ho můžeme klidně použít a on sám rozhodne, jestli ten defibrilační výboj se použije nebo ne,“ dodává Marek Hilebrant, vedoucí školícího střediska záchranné služby Středočeského kraje.

O tom, jestli budou Středočeský kraj následovat i ostatní kraje, rozhodnou podle předsedkyně Rady Asociace krajů Jany Mračkové Vildumetzové /ANO/ hejtmani 10. prosince. ‚‚Určitě pojďme otevřít otázku, jestli pokračovat dál. V některých krajích se to už děje, že to mají třeba v domovech pro seniory, v pečovatelských domech, a jestli umisťovat ty defibrilátory i na středních školách.“

Na středočeských středních školách mají být defibrilátory k dispozici do konce tohoto roku.

reklama

reklama