ROZHOVOR: Trudeau podle expertky udělal chybu. Zničí mu „brownface“ politickou kariéru?

Kanadou otřásla aféra premiéra Justina Trudeaua, který musel vysvětlovat osmnáct let starou fotografii, na níž byl zachycen na výročním školním tematickém večírku v kostýmu Aladina s hnědým make-upem na tváři. Premiér, který tímto mohl být spojován s určitou formou rasismu známou jako „brownface“, se okamžitě několikanásobně za své tehdejší jednání omluvil a sypal si popel na hlavu. Termín „brownface“, který momentálně rezonuje veřejností, však v našem prostoru není tolik znám. Zeptali jsme se proto na něj odbornice z Katedry severoamerických studií Univerzity Karlovy, paní Magdaleny Fiřtové.
Kanadský premiér Justin Trudeau
Kanadský premiér Justin Trudeau
AP

reklama

Setkala jste se v kontextu Severní Ameriky již s pojmem „brownface“, případně „blackface“? Můžete vysvětlit, co tento pojem znamená?

Jedná se o důležitý pojem, má svůj původ v Evropě, ale hlavního rozšíření se dočkal v 19. století, kdy byla oblíbená a populární tzv. minstrelská představení, v nichž si bělošští herci zabarvovali svou tvář a zesměšňujícím způsobem karikovali černošské písně a černošské obyvatelstvo obecně. Minstrelská představení se velmi rychle ujala a rozšířila z jihu Spojených států na celý kontinent. Jednou z oblíbených postav těchto vystoupení byl hloupý strejda z plantáže Jim Crow, jehož jméno se později nesmazatelně spojilo s historií nechvalných segregačních zákonů v USA. Američtí zpěváci dováželi minstrelská vystoupení i do Kanady a i v Kanadě vznikala vlastní představení. Byť v Kanadě nikdy neplatily zákony Jimy Crowa a země odmítala otroctví a naopak se stala útočištěm pro mnoho amerických otroků, přesto je i v Kanadě začerněná tvář vnímána jako jasný odkaz na rasismus většinové bílé společnosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau před novináři

Kanadský premiér se omluvil za to, že si před 18 lety na večírku v rámci kostýmu nabarvil obličej nahnědo

Vzhledem k aféře kanadského premiéra to alespoň podle mediálního pokrytí vypadá, že je tato problematika brána vážně. Jak moc je podle toho, co víte, přikládán tomuto pojmu význam v severoamerickém prostředí?

Kanadský premiér vybudoval svou image a „značku“ na politice oslavy diverzity a multietnicity kanadské společnosti. Volby v roce 2015 přivedly do politiky nejvíce zástupců tzv. viditelných menšin a Trudeauův kabinet budoval své renomé právě na rovném zastoupení mužů a žen a velkém počtu ministrů z řad etnika Sikhů a řad původních obyvatel. I když je v Kanadě problematika začerněné tváře vnímána méně citlivě než v USA, tak jde v kontextu pečlivě budované premiérovy image o velký přešlap. Premiér totiž nebyl v době pořízení fotografie studentem, ale učitelem, a měl si proto být vědom rasistických konotací, které se se začerněnou tváří spojují. Na obranu premiéra dlužno dodat, že v provincii Quebec, odkud premiér pochází, byla začerněná tvář neznámým fenoménem a Quebečané proto této kauze budou přikládat pravděpodobně menší váhu, než anglofonní Kanaďané. Premiér čelí v této kauze především problému integrity, kdy si voliči budou klást otázku, jestli premiérova slova a slogany nejsou pouhým prázdným gestem. 

O jak velkou aféru, pokud vůbec o aféru, se podle vás v Kanadě jedná? Může tento incident několik týdnů před kanadskými volbami ovlivnit premiérovy preference?

Načasování vydání fotografie není velmi pravděpodobně náhodné. Kanada je měsíc před volbami a odhady volebních výsledků ukazují těsné preference pro obě největší strany - vládnoucí liberály a opoziční konzervativce. V tradici kanadských voleb bojují strany o největší počet voličů, který se pohybuje ve středu volebního spektra a každý skandál je tak potenciálně nebezpečný. Tzv. etničtí voliči navíc patří k nesmírně důležitému segmentu voličů Liberální strany, bez nichž strana nebude schopna získat většinový mandát. Fotografii samotné bych tak velkou váhu nepřikládala, ale v posledních týdnech premiér čelí dalšímu velkému politickému skandálu spojenému se stavební firmou SNC Lavalin, v níž je premiér obviněn z nepřípustného nátlaku na nejvyšší státní zástupkyni, aby zastavila trestní stíhání vůči této společnosti, u níž bylo prokazatelně doložené podplácení. Neméně důležitým testem integrity premiérovy politiky pak bylo schválení ropovodu z Alberty do Britské Kolumbie navzdory protestům a nesouhlasu původního obyvatelstva, kteří patřili také k důležitým voličům Liberální strany v roce 2015.

Justin Trudeau s načerněnou tváří v turbanu (2001)

ROZHOVOR: Hnědá tvář kanadského premiéra? Severoamerická levice propadla mánii, říká Joch

 

Na dotazy naší redakci odpověděla paní Magdalena Fiřtová, Ph.D. z Institutu mezinárodních studií, Katedry severoamerických studií, FSV, Univerzity Karlovy.

reklama

reklama