ROZHOVOR: Učitelé vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli nízkým platům

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. S ministrem školství Robertem Plagou (ANO) se totiž na růstu platů nedohodly. Platy učitelů stále zůstávají v porovnání s ostatními ekonomicky vyspělými zeměmi světa nízké. Plaga totiž navrhl, aby se platy od ledna zvedly o 2250 korun, zbývajících průměrných 1400 korun získají učitelé na odměnách. To odborům ovšem nestačí, původně požadovaly navýšení o 15 %. Co na to říká ředitelka základní školy Eva Smažíková?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s ředitelkou ZŠ Ohradní

reklama

Za poslední čtyři roky se podle ministerstva školství zvýšily platy učitelů o 50 %. I přesto ale podle odborů šest tisíc pedagogů chybí a převážně prý za to může finanční ohodnocení. Konec levných učitelů, jak odbory situaci ve školství nazývají, chtěli odboráři zvrátit navýšením pevné složky platu o deset procent pro všechny učitele, tedy asi o 3500 korun. Na to ale dnes ministerstvo nepřistoupilo.

Odbory se nespokojily ani se slibem vlády, která se zavázala zvýšit platy učitelů do roku 2021 na přibližně 47 tisíc korun, což je asi o 10 tisíc víc, než mají učitelé v průměru teď. Platy učitelů teď bude projednávat i Poslanecká sněmovna. Pokud poslanci odborářům nevyhoví, jsou učitelé připraveni přerušit práci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!