ROZHOVOR: V Česku narůstá počet případů hantavirózy, na člověka ho přenáší drobní hlodavci

Na Opavsku prudce vzrostl počet pacientů, kteří se nakazili hantavirózou

Na Opavsku prudce vzrostl počet pacientů, kteří se nakazili hantavirózou

V opavské nemocnici léčili tamní lékaři za posledního půl roku už šest lidí s nebezpečnou hantavirózou. V předchozích letech přitom zaznamenávali jeden případ za jeden či dva roky. Závažné virové onemocnění patří do skupiny krvácivých horeček a na člověka ho přenáší drobní hlodavci.

„Tato nemoc může způsobit smrt. V České republice byl popsán případ úmrtí na toto onemocnění, většina pacientů ho ale naštěstí přežije,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Petr Kümpel. „Můžou mít trvalé následky, ať už v podobě poškození ledvin nebo v podobě únavnosti. U některých pacientů musí být ta funkce ledvin nahrazena dialýzou,“ dodává.

Už šest pacientů s hantavirózou léčili doktoři v opavské nemocnici během posledního půl roku. To je několikanásobně více, než na kolik jsou tam zvyklí. Nemoc patří do stejné skupiny jako Ebola, akorát ji na sebe nepřenáší lidé.

Nemoc se nejprve projevuje jako chřipka s teplotami a bolestmi hlavy či svalů. Později pacientovi klesne tlak, je malátný a nakonec jsou poškozeny ledviny. Člověk močí jen málo, moč se zadržuje v organismu. Posléze se situace změní a pacient naopak začne vylučovat značné množství moči. Inkubační doba se pohybuje od jednoho až do tří týdnů.

Tagy: