ROZHOVOR: V lékárnách chybí lék Vigantol

Z našeho trhu opět zmizel lék Vigantol. Kapky s vitamínem D chybí na pultech lékáren letos už poněkolikáté. Co za výpadky může? Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv prý výrobní důvody. Alternativy na našem trhu sice existují, jsou ale mnohem dražší. Lék je určen především pro novorozence a kojence. Těm má pomáhat se správným vývojem kostí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor k Vigantolu

reklama

Vigantol je ve výpadku. Tak tuhle odpověď od lékárníků dostali téměř všichni, kteří si v říjnu přišli do lékárny koupit kapky s vitamínem D. Naposledy lék chyběl v lékárnách letos v létě. O tři měsíce později se situace s výpadkem ovšem znovu opakuje.

Lékaři předepisují Vigantol primárně novorozencům a kojencům, nebo také lidem se sníženou imunitou. V lékárně za něj lidé zaplatí v průměru 13 korun. Na trhu jsou desítky alternativ vitamínu D, může to být například rybí tuk. Za jiné zdroje vitamínu D si ale lidé připlatí, a to až o desítky korun. Se zajištěním léků by měla pomoci novela zákona, kterou připravil resort ministerstva zdravotnictví.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv byly dodávky léku Vigantol obnoveny včera, tzn. už příští týden by se lék mohl objevit na pultech v lékárnách.

reklama

reklama