ROZHOVOR: Vysoké teploty sužují většinu zaměstnanců! Na co mají ze zákona nárok?

Vysoké teploty na pracovišti trápí naprostou většinu zaměstnanců. Jaké povinnosti má zaměstnavatel? Co všechno musí zajistit? Milan Šubrt, zástupce Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji, ve videu popisuje, na co mají lidé ze zákona nárok a kam se obrátit, když firma nechce vyhovět. 
Na co mají zaměstnanci ve firmách právo?

reklama

Povinnosti zaměstnavatele při vysokých teplotách definuje vládní nařízení, které určuje hranice - především to, kdy mají lidé nárok na minerální nápoje zdarma a kdy už je nutné dělat bezpečnostní přestávky. Tyto hranice se liší podle toho, zda jsou pracoviště uzavřená nebo ne. 

Podle odborů je mnoho firem, které předpisy ať vědomě nebo z neznalosti porušují, ale také celá řada těch, kde se naopak dohodnou se zaměstnanci či odbory, že hranice dané normami posunou níže. Začnou například bezpečnostní přestávky poskytovat při teplotě o dva stupně nižší. V některých firmách mají zaměstnanci ve výrobních halách umístěny viditelné teploměry, takže si mohou podmínky i sami kontrolovat. Mezi další možnosti patří například i poskytování chladících šátků a čelenek nebo větrání nad rámec běžných zvyklostí. 

Pokud současná vedra potrvají déle, některé firmy jsou připraveny kompletně celé směny v těch nejhorších provozech změnit. Zkušenosti mají už z loňska, kdy k tomu přistoupily při srpnových vedrech.            

reklama

reklama