ROZHOVOR: Za neurorehabilitaci se bude platit méně

Matka sedmiletého chlapce

Matka sedmiletého chlapce

Rodiny s dětmi s dětskou mozkovou obrnou už brzy nebudou muset platit vysoké částky za intenzivní neurorehabilitaci, která malým pacientům pomáhá zlepšit jejich život. Od příštího roku by pojišťovny tuto péči měly proplácet.

V praxi si ale rodiče i jejich děti budou muset zřejmě ještě několik měsíců počkat. Léčebné ústavy ještě neuzavřely smlouvy s pojišťovnami a kapacita zařízení oprávněných tuto péči poskytovat bude omezená.

Po několika letech letos Ministerstvo zdravotnictví schválilo možnost hrazení intenzivní neurorehabilitace. Pro rodiče dětí s dětskou mozkovou obrnou by tak mělo skončit nedůstojné doprošování se na všech stranách o příspěvek na péči, která jejich ratolestem pomáhá. Něketří už zaplatili stovky tisíc korun - jeden pobyt dítěte v rehabilitačním zařízení stojí v průměru padesát tisíc, ideálně by se přitom měl opakovat dvakrát denně. Ostatně každý z nás už někdy zaznamenal sbírku plastových víček. Naprostá většina těchto sbírek putovala právě na konta dětí, jejichž rodiče si nemohli dovolit intenzivní neurorehabilitaci zaplatit.

O co vlastně jde? Dítě s dětskou mozkovou obrnou má poškozený mozek, který nedokáže ovládat tělo tak, jak by měl. Intenzivní neurorehabiltace pomáhá mozek trénovat podobně jako trénujeme svaly v posilovně. Dítě absolvuje denně několikahodinový program, který sestává jak z fyzických cvičení a potřebné relaxace, tak třeba i z práce s logopedem. Ve většině případů opravdu přichází pokrok, někdy opravdu velmi výrazný. Fyzioterapeuti už mnohokrát viděli děti, které byly trvale upoutány na lůžko, jak zkoušejí první krůčky s berlemi, děti, které nemluvily, jak říkají první básničky.

Podle zjištění televize Prima by léčebné ústavy měly v průběhu příštího roku být schopny nabídnout každý měsíc takový intezivní rehabilatační pobyt zhruba šedesáti dětem. Pacientů do 18 let s diagnózou dětské mozkové obrny je ale v Česku aktuálně podle Ministerstva zdravotnictví 3751. Pokud by se na každého mělo dostat dvakrát ročně, vždy po 28 dnech, prostřídají se všechny za deset let. Na druhou stranu, ne pro všechny je tato metoda vhodná - vždy bude nutné doporučení lékaře a schválení pojišťovnou.

Tagy: