Rozsekal spolubydlícího mečem kvůli nájmu? Policie si u vraha ze Stuttgartu není jistá motivem ani skutečnou totožností

Německem v minulém týdnu otřásly dvě brutální vraždy. V pondělí na frankfurtském nádraží shodil muž pod vlak ženu s dítětem, teprve osmiletý chlapec zemřel. Ve středu pak ve Stuttgartu na ulici před desítkami svědků zavraždil údajně syrský migrant svého bývalého spolubydlícího, a to před zraky 11leté dcery oběti. Německá média spekulují jak nad motivem hrůzného činu ve Stuttgartu, tak nad tím, že pachatel není ve skutečnosti Syřan, za kterého se po příchodu do Německa vydával.
Útočník s mečem svoji oběť takřka rozsekal
Útočník s mečem svoji oběť takřka rozsekal
reprofoto youtube

reklama

Videa, jak útočník seká a bodá mečem jiného muže před desítky svědků na ulici ve Stuttgartu, zaplavila sociální sítě. Policejnímu zákazu šíření navzdory. Útočníkem, který se už k činu přiznal a aktuálně se nachází ve vazbě, by měl být podle policistů 28letý Issa M. Tento muž přišel do Německa během migrační vlny v roce 2015. Úřadům sdělil, že je ze Sýrie a následně mu byl přiznán status uprchlíka. V listopadu 2015 pak dostal povolení k pobytu. Do Stuttgartu se přistěhoval na začátku června 2018 a až do dubna letošního roku žil podle vyšetřovatelů ve sdíleném bytě se svojí obětí – 36letým Němcem s kazašským původem, uvádí zveřejněná policejní zpráva.

O skutečném původu útočníka ale začaly po zatčení panovat značné pochybnosti. Podle informací serveru Stuttgarter Nachrichten totiž průběžné vyšetřování naznačuje, že spíš než 28letým Syřanem je Issa M. 30letým jordánským Palestincem, který v Německu získal azyl pod falešnou identitou. Na sociálních sítích se totiž dlouhodobě prezentoval jako zastánce svobodné Palestiny. Během výslechu se měl navíc přiznat, že je jordánským občanem a požádat o pomoc právě jordánské velvyslanectví.

Útočník ve Stuttgartu mečem zabil muže

VIDEO: Další děsivá vražda v Německu. Migrant ze Sýrie na ulici mečem rozsekal jiného muže

Issa M. nebyl policii neznámý. Se zákonem měl problémy už od svého příchodu do Německa. Jednalo se ale o drobnou kriminalitu jako poškození cizího majetku nebo krádeže. V roce 2017 byl pak vyšetřován kvůli podezření, že zranil svoji tehdejší přítelkyni. Za své prohřešky pak měl dostat od imigračního úřadu varování, informoval Stuttgarter Nachrichten.

Policisté dále uvedli, že za brutální vraždou stály pravděpodobně osobní spory. „Neexistují žádné náznaky náboženského ani politického pozadí,“ uvedl podle serveru Berliner Morgenpost státní zástupce Heiner Römhild. Co přesně vedlo Issu M. k tomu, že si na svého bývalého spolubydlícího počkal a následně ho během potyčky před zraky 11letého dítěte zavraždil mečem, zatím není zřejmé.

O motivu brutálního činu spekuluje také deník Bild. Jeho redaktoři mluvili se svědkem, který tvrdí, že s Issou M. byly problémy. Mimo jiné totiž údajně neplatil nájem, a tak ho jeho spolubydlící nahlásil pronajímateli. Jestli to bylo motivem vraždy, zatím nikdo nepotvrdil.

reklama

reklama