Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu

Destabilizační kampaň v Moldavsku, nepovedený puč v Černé Hoře nebo otrávení agenta Skripala. Všechny zdánlivě na sobě nezávislé akce byly organizované a propojené. Na starosti je měla mít tajná ruská jednotka 29155, o které Západ dlouho vůbec nevěděl. Informaci přináší The New York Times.
Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu
Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu
newsfeed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minimálně posledních 10 let operuje na našem kontinentu tajná skupina, jejímž úkolem je destabilizovat Evropu. O její existenci se západní zpravodajské služby dozvídají až v poslední době, informuje americký list The New York Times.

Jednotka by měla být součástí ruské vojenské zpravodajské rozvědky GRU. O té se toho moc neví, několik měsíců před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 se však její kyberjednotky nabouraly do serverů Demokratické strany a kampaně Clintonové a zveřejnily interní komunikaci, tvrdí americké úřady.

Tyto útoky prováděli Rusové z Moskvy, jednotka 29155 ale naopak volně cestuje po Evropě. Někteří členové by měli být váleční veteráni z Afghánistánu, Čečenska a Ukrajiny.

Západní zpravodajské služby nevědí, jak často operuje, její útoky navíc neumí předvídat. Jednotka je tak utajená, že o ní s největší pravděpodobností nevědí ani ostatní pracovníci GRU.

Západní zpravodajské služby jednotku identifikovaly poprvé až v roce 2016 po nepovedeném puči v Černé Hoře, jehož součástí měla být vražda premiéra a obsazení parlamentu.

Konkrétní plány jednotky ale začaly evropské úřady pomalu chápat až v loňském roce, po pokusu o otrávení bývalého ruského agenta a britského špiona Skripala. Úřady nakonec odhalily dva podezřelé Rusy, kteří cestovali pod falešnými jmény.

To ale nebyl jediný případ. V roce 2006 podepsal Vladimir Putin zákon umožňující cílené zabíjení v zahraničí. Ve stejném roce otrávila a zabila ruská jednotka jiného bývalého ruského špiona, Alexandra Litviněnka.

Akce Skripal byla navíc mnohem rozsáhlejší, než se myslelo. Do Británie vyjela totiž jednotka už rok předtím, potvrdily to NYT a dva evropští úředníci. Je možné, že měl výjezd sloužit jako trénink.

O jednotce se toho zatím ví velmi málo, podle The New York Times však existují veřejné stopy, které ji spojují s širší hybridní strategií Kremlu vedené proti Západu. V roce 2012 dalo vedení ruského ministerstva obrany bonusy třem jednotkám za „speciální vojenské úspěchy”.

Těmito jednotkami byly kromě zmiňované skupiny 29155 jednotky 74455 (která byla součástí vměšování do amerických voleb v roce 2016) a 88450 (která se měla údajně podílet na anexi Krymu v roce 2014).

Evropské bezpečnostní složky jsou překvapeny očividnou nedbalostí tajné skupiny. Pokusy o vraždu Skripala a bulharského obchodníka se zbraněmi Gebreva dopadly neúspěšně. Stejně tak pokus o puč v Černé Hoře.

„Tento styl operací se stal součástí psychologické války,” řekl NYT Eerik-Niiles Kross, bývalý šéf estonské zpravodajské služby. Nejde o to, že by začali být o tolik více agresivní. Chtějí, aby se o nich vědělo. Je to součást hry,” dodává.

 

Štěpán Sochor

Reklama
Reklama