Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu

Destabilizační kampaň v Moldavsku, nepovedený puč v Černé Hoře nebo otrávení agenta Skripala. Všechny zdánlivě na sobě nezávislé akce byly organizované a propojené. Na starosti je měla mít tajná ruská jednotka 29155, o které Západ dlouho vůbec nevěděl. Informaci přináší The New York Times.
Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu
Ruská supertajná jednotka už 10 let operuje v Evropě na politické destabilizaci kontinentu
newsfeed

Minimálně posledních 10 let operuje na našem kontinentu tajná skupina, jejímž úkolem je destabilizovat Evropu. O její existenci se západní zpravodajské služby dozvídají až v poslední době, informuje americký list The New York Times.

Jednotka by měla být součástí ruské vojenské zpravodajské rozvědky GRU. O té se toho moc neví, několik měsíců před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 se však její kyberjednotky nabouraly do serverů Demokratické strany a kampaně Clintonové a zveřejnily interní komunikaci, tvrdí americké úřady.

Tyto útoky prováděli Rusové z Moskvy, jednotka 29155 ale naopak volně cestuje po Evropě. Někteří členové by měli být váleční veteráni z Afghánistánu, Čečenska a Ukrajiny.

Západní zpravodajské služby nevědí, jak často operuje, její útoky navíc neumí předvídat. Jednotka je tak utajená, že o ní s největší pravděpodobností nevědí ani ostatní pracovníci GRU.

Západní zpravodajské služby jednotku identifikovaly poprvé až v roce 2016 po nepovedeném puči v Černé Hoře, jehož součástí měla být vražda premiéra a obsazení parlamentu.

Konkrétní plány jednotky ale začaly evropské úřady pomalu chápat až v loňském roce, po pokusu o otrávení bývalého ruského agenta a britského špiona Skripala. Úřady nakonec odhalily dva podezřelé Rusy, kteří cestovali pod falešnými jmény.

To ale nebyl jediný případ. V roce 2006 podepsal Vladimir Putin zákon umožňující cílené zabíjení v zahraničí. Ve stejném roce otrávila a zabila ruská jednotka jiného bývalého ruského špiona, Alexandra Litviněnka.

Akce Skripal byla navíc mnohem rozsáhlejší, než se myslelo. Do Británie vyjela totiž jednotka už rok předtím, potvrdily to NYT a dva evropští úředníci. Je možné, že měl výjezd sloužit jako trénink.

O jednotce se toho zatím ví velmi málo, podle The New York Times však existují veřejné stopy, které ji spojují s širší hybridní strategií Kremlu vedené proti Západu. V roce 2012 dalo vedení ruského ministerstva obrany bonusy třem jednotkám za „speciální vojenské úspěchy”.

Těmito jednotkami byly kromě zmiňované skupiny 29155 jednotky 74455 (která byla součástí vměšování do amerických voleb v roce 2016) a 88450 (která se měla údajně podílet na anexi Krymu v roce 2014).

Evropské bezpečnostní složky jsou překvapeny očividnou nedbalostí tajné skupiny. Pokusy o vraždu Skripala a bulharského obchodníka se zbraněmi Gebreva dopadly neúspěšně. Stejně tak pokus o puč v Černé Hoře.

„Tento styl operací se stal součástí psychologické války,” řekl NYT Eerik-Niiles Kross, bývalý šéf estonské zpravodajské služby. Nejde o to, že by začali být o tolik více agresivní. Chtějí, aby se o nich vědělo. Je to součást hry,” dodává.

 

Štěpán Sochor

reklama