Rusko, Čína, ISIS nebo hacktivismus. USA zveřejnily novou zprávu o kontrarozvědné strategii

Americká vláda v nové bezpečnostní zprávě pro kontrarozvědnou strategii postavila velikost hrozby takzvaného „hacktivismu“ vedle hrozeb ze strany teroristických skupin, jakými jsou Islámský stát (ISIS), Al-Káida nebo Hizballáh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Americké Národní centrum pro kontrarozvědku a bezpečnost (NCSC) uveřejnilo Národní kontrarozvědnou strategii USA pro roky 2020–2022. Zprávu podepsal americký prezident Donald Trump.

Řešení není jen na vládě, ale na celé společnosti

Podle zprávy čelí USA narůstajícímu počtu útoků proti demokratickým institucím, kterým nemůže čelit vláda sama o sobě, ale je zapotřebí zapojení celé společnosti.

„Přibývající útoky na soukromý sektor a demokratické instituce už nejsou problémem, který by měla řešit americká vláda pouze sama. Vyžaduje to reakci celé společnosti včetně soukromého sektoru, informované americké veřejnosti a stejně tak našich spojenců,“ uvedl ředitel centra William Evanina.

Jako specifické hrozby vedle Ruska, Číny a islámských teroristických organizací americké centrum uvádí například skupiny i jednotlivce, kteří zveřejňují nežádoucí informace (Wikileaks?) nebo využívají internetu k prosazování svých ideologických či politických cílů (tzv. hacktivisti).

John Pilger při proslovu na podporu Juliana Assange

Buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle. Chtějí nás vyděsit k mlčenlivosti. Uznávaný novinář ke kauze „Assange a WikiLeaks“

Počet aktérů zaměřujcících se proti USA roste

„Počet aktérů cílících na Spojené státy roste. Rusko a Čína působí globálně, používají všechny nástroje národní moci k cílení na Spojené státy a mají širokou škálu sofistikovaných zpravodajských schopností. Ostatní státní protivníci jako Kuba, Írán a Severní Korea; nestátní hráči jako libanonský Hizballáh, ISIS a al-Káida; stejně jako nadnárodní zločinecké organizace a ideologicky motivované entity jako hacktivisti, leaktivisti a organizace pro odhalování informací rovněž představují významné hrozby,“ uvádí se ve zprávě o kontrarozvědné strategii.

Ačkoliv zpráva výslovně nezmiňuje server Wikileaks a Juliana Assange, jedná se o typický příklad, kterým je zřejmě ve zprávě myšlen „leaktivismus“, tedy zveřejňování kontroverzních, utajovaných nebo ze strany vlády nežádoucích informací.

Co je hacktivismus?

Takzvaný hacktivismus zahrnuje použití významných hackerských a špionážních metod k získání chráněných informací pro politickou či ideologickou agendu. Jednotlivci, kteří takovou činnost provádějí, jsou označováni jako hacktivisté.

Hacktivismus má veřejnost upozornit na něco, co hacktivista považuje za důležité téma například z pohledu svobody informací nebo lidských práv. Může se jednat o jednotlivce nebo organizované skupiny, kteří zneužívají manipulací internetem. Zřejmě nejznámější hacktivistickou sítí je skupina známa jako Anonymous.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!