Rusko má novou vládu. Lavrov a další ostřílení ministři ve funkci zůstali

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jmenoval členy nové ruské vlády premiéra Michaila Mišustina. Ta se bude skládat z 21 ministrů, osm z nich tvoří nově příchozí. Klíčové resorty obrany, zahraničí a financí budou nadále řídit dosavadní ministři. Předchozí vláda skončila poté, co minulý týden její předseda Dmitrij Medveděv podal demisi.
16. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: RUSKÁ DUMA SCHVÁLILA PREMIÉRA MIŠUSTINA
16. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: RUSKÁ DUMA SCHVÁLILA PREMIÉRA MIŠUSTINA

reklama

V čele ruské diplomacie zůstává Sergej Lavrov. Změna se nakonala ani na ministerstvu obrany, kterému bude nadále šéfovat Sergej Šojgu. Oba výše zmínění platí za politické těžké váhy a mezi Rusy se těší velké důvěře. Na svém postu zůstává také dosavadní ministr financí Anton Siluanov, v roli prvního vicepremiéra ho ale střídá dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Dále si svoji funkci zachovali ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, ministr pro mimořádné situace a bývalý Putinův bodyguard Jevgenij Ziničev, ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov, ministr zemědělství Dmitrij Patrušev, ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Dmitrij Kobylkin, ministr pro rozvoj Dálného východu a Arktidy Alexander Kozlov. Znovu jmenováni byli také Vladimir Jakušev (ministr stavebnictví, bydlení a komunálních služeb), Jevgenij Dietrich (ministr dopravy) a Alexander Novak (ministr energetiky).

Ruský prezident Vladimir Putin

KOMENTÁŘ JIŘÍHO JUSTA: Putin odpálil bombu, aby zůstal u moci

Ministrem spravedlnosti se nově stal bývalý vicepremiér a šéf úřadu vlády Konstantin Čujčenko. Na post ministra zdravotnictví jmenoval Putin Michaila Muraška. Novou ministryní kultury se stala Olga Ljubimovová. Dosavadní šéfka odboru kinematografie střídá ve funkci Vladimira Medinskijho, který se kriticky vyjadřoval na adresu české strany ve sporech o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, anebo o zamýšlený pomník vlasovcům.

Na post ministra pro ekonomický rozvoj zamířil dosavadní gubernátor Permského kraje Maxim Rešetnikov. Nové šéfy má také ministerstvo vědy a vysokého školství (Valerij Falkov), ministerstvo osvěty (Sergej Kravtsov), ministerstvo sportu (Oleg Matytsin), ministerstvo práce a sociální ochrany (Anton Koťjakov) ministerstvo digitálního rozvoje, komunikace a masové komunikace (Maksut Šadajev).

Vladimir Putin před poslanci

Putin v tradičním projevu navrhnul změnu ústavy. Prohlásil: Výměna moci je neodmyslitelnou podmínkou evoluce společnosti. Premiér Medveděv podal demisi

„Úkoly nejsou snadné, ale vyvineme veškeré úsilí, abychom je splnili," slibuje nový premiér Mišustin. Složení nového kabinetu si Putin pochvaloval. „Nová vláda je vyvážená, přestože prošla velkou reorganizací. Vše, čeho bylo dosaženo nadlidským úsilím, jak říkám se špetkou ironie, musíme dobře využít,“ řekl ruský prezident s odkazem na předchozí kabinet.

Ten skončil poté, co předchozí premiér Dmitrij Medveděv 15. ledna překvapivě podal demisi. Někdejší ruský prezident tak reagoval na návrh ústavních změn, které Putin přednesl ve svém tradičním poselství o stavu země.

reklama

reklama