Rusko plánuje lety na Měsíc. Chce také ověřit, zda na něm USA skutečně byly

Šéf ruské kosmické agentury Roscosmos uvedl, že společnost plánuje misi na Měsíc, která má mimo jiné ověřit, zda tam v roce 1969 Američané skutečně přistáli. Informoval o tom deník Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

 

„Stanovili jsme si tento cíl, abychom letěli a ověřili, zda tam skutečně byli, nebo ne,“ řekl Dmitry Rogozin ve videu na Twitteru.

Ačkoliv Rogozin při své odpovědi vypadal, že vtipkuje, v Rusku jsou konspirační teorie ohledně měsíčních misí NASA docela rozšířené.

První ruský let na Měsíc je plánován po roce 2030

Rusko plánuje vyslat první kosmonauty na Měsíc na začátku 30. let tohoto století, kosmonauti by měli na Měsíci zůstat čtrnáct dní. Sovětský svaz přitom ukončil svůj lunární program v polovině 70. let minulého století poté, co explodovaly čtyři experimentální rakety.

Zatmění Měsíce

Kolik stojí prach z Měsíce? Sotheby's vydražila vzorky

Rogozin zdůraznil, že žádná země nedokáže zvládnout měsíční program sama a proto doufá, že Rusko bude spolupracovat s USA, Evropou a Čínou.

Spolupráce Ruska a NASA na stanici obíhající Měsíc

Rusko minulý rok souhlasilo, že bude spolupracovat s americkou agenturou NASA na vesmírné stanici obíhající Měsíc. Ta dostala název Deep Space Gateway (Hluboká vesmírná brána).

Jako první na Měsíci úspěšně přistáli američtí kosmonauti v červenci 1969 v rámci mise Apollo 11, vedené Neilem Armstrongem. Americký úspěch přišel v průběhu „vesmírných závodů“ mezi USA a Sovětským svazem.

reklama

reklama