Rusko plánuje odpojení od internetu. Projekt autonomního ruského internetu

V pondělí prošla ruským parlamentem Dumou  novela zákony o takzvaném „suverénním internetu“ – autonomní funkcí ruské části internetu.
internetové připojení ilustrace foto lifewire
internetové připojení ilustrace foto lifewire

reklama

Návrh je reakcí na americkou národní strategii kybernetického zabezpečení, ve které je Rusko zařazeno mezi země odpovědné za hackerské útoky. Oponenti novely, opozice a nevládní organizace, mluví o izolaci ruského internetu (viz).

Ruské státní orgány si začaly všímat internetu od roku 2010 a od roku 2012 začal fungovat registr zakázaných stránek. Blokování stránek, mezi nimi například Kasparov.ru, má na starosti instituce Roskomnadzor. Větší blokování stránek se konalo v roce 2016, kdy byly zablokovány profesní stránky LinkedIn. Blokování se ukázalo účinné, neboť počet uživatelů této sítě se snížil až o čtyřicet procent. Nato v roce 2018 zavedlo Rusko obdobu své profesní sítě nazvané Skillsnet (viz). Toto vše se odehrává jako strategický ideologický plán zvyšování nezávislosti Ruska na Západu.

Tomu odpovídá i odsouhlasená novela, která je součástí celkové koncepce programu Digitální ekonomiky Ruské federace, a ta byla schválena v roce 2017. Neznamená to nic jiného než technologické vyrovnání a snaha Ruska být co nejméně závislým na Západu. Program se skládá ze šesti fází: regulace, kybernetická bezpečnost, vzdělávání, výzkum a technologie, informační infrastruktura a veřejná správa.

Odblokování Ruska od internetu není jednoduchou technologickou záležitostí a zatím se uvažuje o pouhém testu, který by byl proveden v rámci testování kybernetické obrany.

Test bude zahrnovat zkoušku způsobilosti poskytovatelů internetových služeb, aby usměrňovali průchod dat mezi jednotlivými body pod kontrolou vlády. Znamená to, že mají za úkol filtrovat průchod dat a propouštět je uvnitř Ruska, ale data určená do zahraničí mají být odmítána.

Ruská vláda si představuje, že všechna data by procházela těmito kontrolními stanovišti. Měl by být vytvořen kontrolní mechanismus ne nepodobný tomu, který již existuje v Číně. Plánuje se, že až 95 procent všeho „trafiku“ by bylo v roce 2020 pod kontrolou vlády. Na tyto možnosti upozorňuje server věnující se technologické problematice Zdnet.com.

Server BBC popisuje fungování čínského systému, kde byl na obranu státních zájmů vybudován firewall s velice sofistikovanými operacemi, který kontroluje strategické body a pomocí filtrů sleduje klíčová slova a přesměrovává adresy, aby se počítače nemohly propojit na stránky, které si čínská vláda nepřeje, aby jejich občané viděli. BBC poukazuje na možnost firewall obcházet pomocí virtuální soukromé sítě (VPNs), která zamaskuje lokaci počítače. Čínské orgány se snaží odhalovat tyto soukromé sítě a za jejich instalaci a používání hrozí vysoké tresty.

Internet si představme jako řadu tisíců digitálních sítí, po kterých cestují informace. Tyto sítě jsou propojeny směrovými body - a ty jsou nejslabším článkem v řetězci. Rusko chce tyto routery, kde informace proudí uvnitř země nebo mimo ni, ovládnout nebo přinejmenším kontrolovat.

Mirko Radušević

reklama

reklama