Rusko se vyjádřilo ke zkrácení Tomanovy návštěvy Ruska: Za vším prý stojí administrativní chyba české strany

Předčasný konec návštěvy ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) s podnikatelskou delegací byl podle ruského ministerstva zahraničí způsoben administrativní chybou české strany. Ve středu mu nebyl umožněn přelet z Moskvy do Kazaně.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)
archiv FTV Prima

reklama

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo oficiální vyjádření k předčasnému ukončení návštěvy českého ministra zemědělství Miroslava Tomana v Rusku. Podle něj problémy s přesunem do metropole Tatarstánu měly vzniknout kvůli administrativní chybě české strany. Přesně kvůli nedodržení celních předpisů Eurasijské ekonomické unie.

ministr Miroslav Toman

Z pohledu ruských médií není přerušení návštěvy ministra Tomana jasné

Na sobotní tiskové konferenci v Lánech Petříček upřesnil, že nevpuštění letadla s českou delegací v čele s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem do Kazaně byla technická záležitost. Česká strana bude nyní jednat s ruskou stranou o tom, aby se tato situace neopakovala. 

„Shodujeme se na tom, že to byla skutečně technická záležitost. A my budeme s ruskou stranou jednat o tom, aby se do budoucna takováto situace nestala, protože samozřejmě podnikatelé, kteří se účastnili, tak nemohli pokračovat ve svých jednáních se svými protějšky v Kazani,“ uvedl po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana.

Návštěva Tomana s podnikatelskou delegací začala v pondělí. Ve středu se měli všichni přesunout na jednání s představiteli Tatarstánu do Kazaně. K této části cesty ale nedošlo. Češi se tak ve čtvrtek vrátili do Prahy. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček následně uvedl, že se mohlo jednat o nedorozumění kvůli nové administrativní proceduře na ruské straně.

Český prezident Miloš Zeman dokonce spekuloval o tom, že by se mohlo jednat o odvetnou akci kvůli „zprávě BIS, podle které v České republice řádí ruští špioni“. Premiér Andrej Babiš se k celé věci nechtěl vyjadřovat do doby, než bude mít oficiální závěry ministerstva zahraničí.

reklama

reklama