Rusko zabavilo u břehů Krymu tři ukrajinské válečné lodě. Měly provádět nebezpečné manévry

Ukrajinské námořnictvo uvedlo, že ruská pohraniční stráž v neděli zahájila palbu v pobřežních vodách Krymského poloostrova. Lodě, které Rusové zabavili, se pokoušely překročit Kerčský průliv, spojující Černé a Azovské moře, uvedla agentura DPA.
Lodě v Kerčském průlivu
Lodě v Kerčském průlivu
@MauriceSchleepe / Twitter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Události eskalovaly jen hodiny poté, co ukrajinské námořnictvo oznámilo, že jedna z lodí patřících ruské pohraniční stráži narazila do jednoho z ukrajinských remorkerů.

 

Tři lodě zabaveny a tři vojáci zraněni

Ruská Federální bezpečnostní služba, známá jako FSB, informovala, že zabavila tři lodě. Třem ukrajinským námořníkům byla poskytnuta lékařská péče. Jejich stav údajně není vážný, informovala ruská státní tisková agentura TASS.

FSB má podle vlastního vyjádření „nevyvratitelný důkaz“, že Kyjev používá své námořnictvo „k provokacím v Černém moři“. Zbraně byly podle vyjádření bezpečnostní služby použity k zastavení ukrajinských válečných lodí, které prováděly nebezpečné manévry. Ukrajina se podle ruských úřadů snaží vytvořit konflikt.

EU i NATO nabádá ke zdrženlivosti

Ukrajina na druhé straně tvrdí, že Rusko porušuje konvenci OSN o mořském právu a smlouvu mezi Kyjevem a Moskvou o užívání Azovského moře a Kerčského průlivu. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sdělil, že parlament bude mít v pondělí zvláštní zasedání a bude rozhodovat o zavedení stanného práva.

Evropská unie i NATO vyzvaly obě strany k zdrženlivosti.

Reklama
Reklama