Ruský modul s robotem se nedokázal připojit k vesmírné stanici

Ruský android, který měl pomáhat stavět základny na cizích planetách, se zatím nedokázal dostat ani na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vědci z ruské vesmírné agentury Roskosmos se snaží situaci vyřešit, zároveň požádali novináře, aby opustili jejich středisko řízení kosmických letů.
Ruský robot Fedor
Ruský robot Fedor
@FEDOR37516789 / Twitter

reklama

Ruské kosmické lodi Soyuz, která na své palubě nesla robota Fedora, se nepovedlo připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Robot opustil Zemi v kapsli Soyuzu ve čtvrtek a se stanicí se se měl modul spojit automaticky. Na Twitteru Fedora je vidět snímek těsně před nevydařeným spojením, kdy se Soyuz nacházel 153 metrů před Mezinárodní stanicí. 

Novináři museli opustit budovu

Jakmile se kapsle dostala na vzdálenost 100 metrů od lodi, selhal automatický přistávací systém, který měl stabilizovat kosmické plavidlo. Loď s robotem byla zatím „odklizena“ na bezpečnou vzdálenost 300 metrů od stanice, než se situaci podaří vysvětlit. Roskosmos celý incident zpočátku odmítl komentoval a požádal novináře, aby opustili budovu. 

Byla chyba u ISS?

Podle NASA ruští letoví kontroloři sdělili posádce Mezinárodní vesmírné stanice, že problém byl na jejich straně, a nikoliv v ruském modulu. Konkrétně se měla chyba nacházet u tzv. automatického systému zprostředkujícího spojení, také nazývaného jako KURS. 

Funkční jako člověk

Robot Fedor, který připomíná stavbou svého těla a funkčností končetin člověka, má na Mezinárodní vesmírné stanici pomáhat v práci kosmonautům. Jeho jméno je zkratkou pro Final Experimental Demonstration Research (Konečná experimentální demonstrace výzkumu). V minulém týdnu měl být spatřen při podstupování zátěžových testů v kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Pomůže vybudovat základnu na Marsu? Experti v to doufají

Robot je přes 180 centimetrů vysoký a váží minimálně 105 kilogramů, přičemž váha záleží na zvláštním vybavení. Zvednout dokáže dvacetikilový náklad. Dokáže se údajně plazit, vstát po pádu, sednout si na sedadlo řidiče v autě, používat nářadí a operovat v běžné budově.

Ruští odborníci doufají, že jednou bude schopen pomoci vybudovat základnu na Marsu. Klíčovou úlohou bude pro Fedora „asistence při stavbě a užívání základen“ na Měsíci a případně dalších planetách, uvedli ruští designéři. „Během vesmírných misí na jiných planetách se astronauti budou na roboty spoléhat,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Národního centra pro technologický vývoj a základní robotiku Sergej Khurs.

Fedor byl poprvé odhalen v prosinci 2016 jako součást strategického plánu ruského prezidenta Vladimira Putina k dobytí Měsíce. Antropomorfní robot má být přičleněn k bezpilotní sondě Soyuz MS-14 ve čtvrtek 22. srpna 2019.

reklama

reklama