Ruský šaman se vydal svrhnout Putina. Ušel několik tisíc kilometrů a skončil v poutech

Ruská policie zatkla „válečného šamana“ Aleksandra Gabyševa, který se vydal na 8 000 kilometrů dlouhou pouť, aby z Moskvy vyhnal „ztělesnění zla“, ruského prezidenta Vladimira Putina. Šaman se prý měl dopustit trestného činu. Jeho příznivci to ale odmítají, za Gabyševa se postavila i lidskoprávní organizace Amnesty International.
Válečný šaman u své jurty
Válečný šaman u své jurty
Youtube/Александр Габышев Шаман

Sibiřský šaman vzbudil v březnu 2019 pozornost médií, když prohlásil, že ruský prezident je „stvoření temnot“ a že jen šaman je schopen s ním bojovat a vyhnat jej z Moskvy. Vydal se proto na dalekou cestu ze Sibiře do hlavního města Ruska.

Šaman se cestu rozhodl uskutečnit pěšky, přičemž sebou táhl malý dvoukolák, v němž měl uloženy všechny své osobní věci, včetně tradiční jurty, ve které přespával. Předpokládal, že tempem 20 kilometrů za den dosáhne Moskvy v roce 2021.

Šaman měl v plánu urazit pěšky pořádnou dálku. Jeho cesta nakonec skončila ve městě Vydrino
Autor: Google Maps Šaman měl v plánu urazit pěšky pořádnou dálku. Jeho cesta nakonec skončila ve městě Vydrino

Jeho pouť však skončila po 3 000 kilometrech. Šamana dle místních médií ve čtvrtek ráno u vesnice Vydrino na hranici regionu Burjatska a Irkutské oblasti unesli ze stanového tábora ozbrojení a maskovaní muži. Zřejmě se jednalo o příslušníky bezpečnostních složek. 

Gabyšev se má nyní nacházet v psychiatrické klinice v jeho rodném Jakutsku, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví. Na klinice mají zdravotní experti posoudit Gabyševův psychický stav, přičemž se mu má dostat „kvalifikované zdravotní péče“. Dle serveru Moscow Times však klinika uvedla, že žádného šaman nepřijala.

Ministerstvo vnitra ruské republiky Burjat na vysvětlení uvedlo, že Gabyšev byl zadržen, protože v Jakutsku pátrají po pachateli nespecifikovaného trestného činu. Popis má sedět právě na šamana. Jeho příznivci, které nashromáždil cestou, však takové obvinění odmítají. Plánují dále pokračovat do Moskvy a dokončit, co začal, uvedlo Rádio Svobodná Evropa.

Poslední zveřejněné video z putování šamana do Moskvy: 

Za Gabyševa se postavila i organizace Amnesty International

Podle lidskoprávní organizace Amnesty International je zadržení šamana porušením jeho práva na svobodu projevu a shromáždění. Organizace trvá na tom, aby byl okamžitě propuštěn. Dle ní je to jen „další akt brutálního potlačování lidských práv v dnešním Rusku.“

Za Gabyševa se minulý týden postavily stovky přívrženců ve městě Ulan-Ude poté, co jeho dva stoupenci byli zatčeni. Shromáždění přerostlo v demonstraci proti výsledkům komunálních voleb, ve kterých zvítězil prokremelský kandidát. Demonstrací se účastnili i příslušníci a příznivci ruské komunistické strany. Policie protesty potlačila.

Sibiřští šamani, kteří v regionu po staletí působili jako léčitelé a věštci, byli během sovětských dob tvrdě perzekuováni. Na Sibiři si však dodnes udrželi značnou proslulost.

Není to poprvé, kdy se Putin stal cílem magických sil. V únoru skupina ruských čarodějnic provedla rituál, který měl podpořit ruského prezidenta a samotné Rusko pozitivní energií.

Za to americký prezident Donald Trump zřejmě není u vyznavačů čar a kouzel příliš v oblibě. Krátce poté, co byl zvolen prezidentem, totiž proti němu americké čarodějky utvořily „magický odpor“, který měl eliminovat negativní důsledky vzniklé v důsledku jeho vládnutí.

Jan Hron

reklama