Ruský zabiják družic versus americké lasery a počítače

Nový ruský protiraketový systém PL-19  Nodul vyvolal velkou pozornost amerických vojenských expertů, informoval o tom server TV CNBC a ruská média.
vesmírné smetí foto Phys.org
vesmírné smetí foto Phys.org

reklama

Američané nazvali ruský systém zabijákem družic a satelitů a podle ruských zpráv systém zasáhne nejen komunikační družice, ale zlikviduje rovněž balistické rakety. Nodul je určený k ničení družic pohybujících se na nízké oběžné dráze, kde se nachází například Mezinárodní vesmírná stanice nebo Hubblův vesmírný dalekohled. Americká vojenská výzvědná služba koncem minulého roku registrovala celkem sedm úspěšných pokusů s tímto systémem. Ruská raketa odpalovaná z mobilního zařízení přesně za sedmnáct minut zasáhla cíl, který byl vzdálen téměř tři tisíce kilometrů. Cílem Nodulu  PL-19  jsou především nejnovější americké protisatelitní střely testované v loňském roce.

Upozornění na nový typ ruské zbraně je uvedeno v 108-stránkové studii Pentagonu, která je aktualizací americké protiraketové doktríny. Mimo jiné prezident Donald Trump vyzývá (viz CNBC) k posílení obrany a varuje před posledními výsledky konkurenčních systémů nejen Ruska, ale i Severní Koreji, Íránu nebo Číny, které by mohly ve vesmíru ohrozit americké satelity.

Specifický názor na tento typ zbraní vyslovil Frank Slazer, viceprezident kosmických systémů z americké  Asociace vesmírného  a leteckého průmyslu, který tvrdí, že je „lepší ničit satelity pomocí laserů nebo kybernetickými prostředky“ a zdůvodňuje to, že kinetické důsledky raketového útoku mohou být nebezpečím rovněž pro země, proti kterým neútočíte a dokonce i pro vlastní útočící systémy. Poukázal na čínský byť úspěšný test z roku 2007. Raketa zasáhla meteorologickou družici, ta se rozpadla na tisíce kousků a tím se ale ve vesmíru zvýšil mrak smrtonosného odpadu.

Na rozdíl od USA, které uvažují o jiné koncepci protiraketové obrany, kam patří i miniaturizace družic  (viz nedávná mise na Mars), Rusové pokračují „tradičním“ způsobem, který navazuje na systém protiraketové obrany A-235, což byl teritoriální systém obrany skládající se z několika vrstev, jehož cílem bylo chránit průmyslové oblasti Moskvy (viz).

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!