Rusové jsou nejhrdější na porážku nacistického Německa, nejvíce se stydí za chudobu a rozpad Sovětského svazu

Za rozpad Sovětského svazu se stydí 45 procent Rusů. Vyplývá to ze studie uskutečněné centrem Levada na konci roku 2018, která se zabývala tím, za co se Rusové stydí a na co jsou naopak v rámci svého národa hrdí. Informoval o tom server Russia Today.
Ilustrační foto: Stalingrad
Ilustrační foto: Stalingrad
Pixabay

reklama

Více než za rozpad Sovětského svazu se Rusové stydí už jen za neúspěch v boji s chudobou. Vyjádřilo se tak 61 procent respondentů. Tento problém se už léta drží na špici studií centra Levada.

Dále se ruští občané stydí za to, že spolu občané jednají s neúctou (37 procent dotazovaných), že hospodářsky Rusko pokulhává za západními mocnostmi (24 procent), za výsledky Gorbačovových reforem (24 procent) a za vládu teroru Josepha Stalina (21 procent).

Hrdost na porážku nacistického Německa a na objevování vesmíru

Naopak nejvíce hrdí jsou Rusové na porážku nacistického Německa ve 2. světové válce. Uvedlo to 87 procent respondentů. Polovina účastníků průzkumu je pak pyšná na to, že jejich země patří k průkopníkům v oblasti objevování vesmíru. Na třetím místě se 45 procenty jsou ruští občané pyšní na opětovné připojení Krymu k Rusku.

Putin a Progress

Rusko v kosmickém výzkumu nikdy nedohoní USA – tvrdí šéf ruského kosmického výzkumu

Řada lidí je potom hrdá na ruskou literaturu, vědu, bojová umění, industrializaci za sovětské éry a na nejlepší vlastnosti ruského charakteru, jako jsou odhodlání a trpělivost. Rekordních 75 procent lidí uvedlo, že je dnešní Rusko velkým národem. Podle 62 procent dotazovaných jsou Rusové skvělí lidé, přičemž jako Rusové se podle Levady identifikovalo 80 procent účastníků průzkumu.

Sounáležitost národa skrze historii země

Na dotaz, co je nejvíce spojuje s vlastním národem, uvedlo 53 procent lidí historii země, ruské území 35 procent, místo narození 33 procent a povahu, která je jim vlastní 25 procent. Formální národní symboly jako vlajka, státní znak nebo národní hymna byly zmíněny jen v pěti procentech případů. Rovněž náboženství je podle průzkumu relativně malým faktorem ruské identity, když ho uvedlo jen devět procent dotazovaných.

reklama

reklama