Růst mezd zrychluje. Ne každý zaměstnavatel ale přidat chce, i když může REPORTÁŽ

Kvalitní pracovník za málo peněz. To je snad sen každého zaměstnavatele. Jenže teď je situace opačná. Od ekonomické krize se růst mezd konečně zrychluje, a to až pětkrát rychleji než inflace.
Reportáž - Růst mezd zrychluje
Reportáž - Růst mezd zrychluje
thinkstock.com

reklama

Sledujte Zprávy FTV Prima i online na: Prima PLAY - Zprávy.

 

Česko zažívá nejrychlejší růst mezd od roku 2008. Všem to ale radost nedělá. Vrásky na čele mají exportéři. Podle nich jsou náklady na pracovníky tak vysoké, že nejsou schopni konkurovat se svými produkty za hranicemi. A podle některých bude ještě hůř, až dojde ke zpevnění koruny. Odboráři ale tvrdí, že firmy si jen nejsou ochotné sáhnout na své poměrně velké zisky. Jak to tedy je? To zjišťoval redaktor Zpráv FTV Prima Josef Mádle. Podívejte se na jeho reportáž...

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

A co růst minimální mzdy?

Zaměstnavatelé také chtějí pomalejší růst minimální mzdy než vláda. Podle zástupců podnikatelských svazů by tempo, které navrhují ministři, mohlo být pro řadu živnostníků likvidační. V tuto chvíli se hraje o dvě částky. Zatímco vláda navrhuje 11,5 tisíce korun, zástupci zaměstnavatelů - tedy například Svaz průmyslu a dopravy nebo Konfederace zaměstavatelských a podnikatelských svazů - jsou ochotni přistoupit na maximální částku 10 600 korun. Maximální strop je pro ně tedy navýšit minimální mzdu nanejvýš o 700 korun. Dohodli se na tom v úterý. A tripartita se kvůli výši minimální mzdy sejde příští pondělí.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

Titulní foto - Zdroj: Thinkstock

reklama

reklama