Ruští novináři v zahraničí nežádoucí - vyhoštění z Británie a Estonska. Obava z ruských médií?

Největší ruské agentury TASS a Ria Novosti zveřejnily zprávu o tom, že Rusko přijme odvetná opatření proti britským sdělovacím prostředkům působícím na ruském území.
Sputnik a Rosija segodnja ilustrace
Sputnik a Rosija segodnja ilustrace
koláž TV Prima

reklama

Se stejnou zprávou přichází britská agentura Reuters, kterou převzala řada západních serverů. Dozvídáme se, že jde o reciproční opatření, když britské úřady nevydaly vízum jednomu ruskému reportérovi a dalšímu nařídily opustit Londýn.

Těžko zatím usuzovat, co se za zprávou skrývá. Ví se, že britsko-ruské vztahy jsou napjaté od kauzy Novičok. Reuters navíc naznačuje, že Británie je obviňována z kauzy odehrávající se v Estonsku.

V Estonsku došlo k tomu, že se zdejší úřady na konci listopadu postavily proti činnosti televizní stanice Rosija Segodnja (uvádí však, že nejde o mezinárodní síť RT) a stejně tak proti agentuře Sputnik, aby opustily svá sídla v hlavním městě Tallinnu. Zároveň byly zmrazeny finance Sputniku a Rosija Segodnja v estonských bankách.

Včera tisková mluvčí ruské Dumy Valentina Matvějenková uvedla, že Rusko provede tvrdá reciproční opatření: „Doufáme, že Estonsko zastaví toto bezprecedentní, nezákonné jednání a vše znovu zváží. Pokud k tomu nedojde, přijdou protiopatření, která budou velmi tvrdá a hmatatelná.“ K tomu dodala, že akce má negativní dopad na rusko-estonské vztahy.

Matvějenková to však navíc dává do souvislostí s návštěvou britského premiéra Borise Johnsona v Estonsku před týdnem, kdy zde byl pozdravit britské jednotky. Matvějenková  uvádí, že k ultimátu estonských úřadů vůči ruským médiím došlo před touto návštěvou. Důkazem má být také prohlášení estonského ministra zahraničí Urmase Reinsala: „Rusko využívá Sputnik k podkopání jednoty EU.“ Podle ministra je Sputnik jen jakousi prodlouženou rukou Kremlu.

Kauza pokračovala v prosinci, kdy estonský Úřad pro kontrolu financí (FIU) informoval jednotlivce, kteří mají pracovní smlouvu nebo pracovní vztah s Rosija Segodnja, že mohou být stíháni s následkem trestní odpovědnosti.

Na toto reagoval ruský prezident Putin: „Snaží se nás obvinit ze smrtelných hříchů včetně tlaku na nezávislá média a dělají to samé, z čehož nás nyní obviňují. To je pochopitelně velký cynismus.“

Ze všeho vyplývá, jaký boj mezi Ruskem a Západem se rozvinul na mediálním poli o ovládnutí veřejného mínění, což dokládají uváděná politická prohlášení. Podle vyjádření mluvčí ruské Dumy Valentiny Matvějenkové lze usuzovat, že Rusko má obavu z koordinované akce Západu proti ruským médiím působícím v zahraničí. Pro změnu Západ má obavu z působení ruských médií.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!