Ruští špioni údajně pronikli do zašifrované komunikace FBI, Rusko se brání

Podle zprávy Yahoo News vyhoštění ruských diplomatů z USA v roce 2016 a zadržení dvou pozemků vlastněných ruskou vládou nebylo pouze reakcí na vměšování se do amerických prezidentských voleb, ale ve skutečnosti souviselo s proniknutím ruských špionů do zašifrovaných komunikačních systémů FBI.
pixabay
pixabay

Tato operace, jak píše server Yahoo News, která se datuje už od roku 2010, byla údajně zaměřena na specifické komunikační systémy FBI, které používají jejich agenti ke sledování podezřelých ruských špionů na území USA. Předpokládá se, že Rusové zlepšili svou schopnost dešifrovat některé zabezpečené komunikace a úspěšně se tak nabourali do zařízení, které používaly elitní průzkumné týmy FBI.

Stejně tak ruští špioni prý kompromitovali záložní komunikační systémy - mobilní telefony s funkcí push-to-talk (stisknout a mluvit).

Tomu nasvědčuje i tvrzení čtyř bývalých činitelů FBI, kteří potvrdili, že ruští agenti mohli zachytit a poté rozluštit komunikační kódy FBI. Nutno podotknout, že tato jejich vybavení nebyla až tak silně zabezpečená. Rozluštění komunikace přiznal i bývalý vrchní představitel FBI.

Není zde však žádný důkaz, že by se Rusům podařilo prolomit i něco jiného než tyto slabě zabezpečené komunikační sítě.

Ruské velvyslanectví v USA tato obvinění označilo za neodůvodněná a článek Yahoo News nazvalo „nešikovným pokusem“ ospravedlnit zadržení majetku ruské diplomacie v roce 2016. „Budeme od Ministerstva zahraničních věcí USA požadovat vysvětlení, protože takové provokativní publikace mohou vést k činům násilí proti pracovníkům ambasády a jejich blízkým,“ uvedl mluvčí ruského velvyslanectví.

 

Lucie Svobodová

reklama