Růžové dědictví za miliardu. Na ženevské aukci byl za rekordní sumu vydražen vzácný diamant

Vzácný růžový diamant „Pink Legacy“ (Růžové dědictví) byl v dražbě prodán za 50,3 milionu švýcarských franků (asi 1,15 miliardy korun). Jedná se o rekordní částku za růžový diamant v přepočtu na jeden karát, uvádí server BBC.
Diamant Pink Legacy
Diamant Pink Legacy
@chinadaily / Twitter

reklama

Pink Legacy vážící necelých 19 karátů koupila po pouhých pěti minutách jeho dražby na aukci v Ženevě americká značka Harry Winston. Cena pohybující se v přepočtu kolem 60 milionů korun za jeden karát je podle šéfa evropské aukční síně Christie’s Rahula Kadakia světovým rekordem pro růžový diamant.

Před samotnou dražbou byla jeho hodnota odhadována na částku mezi 690 miliony a 1,15 miliardy korun.

Trezor obsahoval 189 bezpečnostních schránek, do nichž si elita evropských i světových podnikatelů a obchodníků ukládala především šperky a drahé kameny

Největší diamantová loupež: Kořist za čtvrt miliardy liber se nikdy nenašla

Diamant má nejvyšší úroveň barevné intenzity

Rahul Kadakia označil diamant za jeden z nejúžasnějších na světě: „Takovou barvu můžete obyčejně vidět u diamantů s méně než jedním karátem. Ale tento má 19 karátů a přitom je tak růžový, jak jen může být. Neuvěřitelné.“

Diamant byl pro svou barvu zařazen do nejvyšší úrovně barevné intenzity – „fancy vivid“, která je nejvzácnější a nejhodnotnější.

Kámen obdélníkového tvaru byl nalezen v Jihoafrickém dolu zhruba před sto lety a pravděpodobně od svého prvního opracování v roce 1920 nebyl dále nijak upravován. Noví majitelé překřtili diamant na „Winston Pink Legacy“ (Winstonovo růžové dědictví).

reklama

reklama