Rychetský: Chramostová by si také zasloužila pohřeb se státními poctami

Předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský krátce po oznámení, že zemřela herečka Vlasta Chramostová, uvedl v prohlášení, že by si právě ona zasloužila pohřeb se státními poctami!
Vlasta Chramostová
Vlasta Chramostová

reklama

Ve věku 92 let zemřela herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla Chramostová zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. Angažovala se v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům Charty 77 a se svým mužem Stanislavem Milotou založila doma režimem pronásledované Bytové divadlo. V roce 2015 byla uvedena do Síně slávy Národního divadla. 

Podoba posledního rozloučení s herečkou zatím není známa, podle vedení Národního divadla ale První scéna zvažuje své zapojení. Na budově visí černý prapor.

S herečkou se loučí politici i kolegové

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský oznámil, že herečka by si také zasloužila pohřeb se státními poctami, stejně jako Karel Gott. „Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/prave-chramostova-si-zaslouzi-pohreb-se-statni-poctou-mini-predseda-ustavniho-soudu-a-chartista-rych.A191006_130624_ln_domov_ele

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil úmrtí Vlasty Chramostové za velmi smutnou zprávu. "Odešla vynikající herečka a statečná žena," uvedl na twitteru.

Reakci zveřejnilo i Ministertsvo kultury:

Zpráva, kterou přijímáme s velkým smutkem a lítostí: ve věku 92 let zemřela paní Vlasta Chramostová. Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk. Odpočívejte v pokoji... pic.twitter.com/8ZmFy1jYA1

 

V obdobném duchu jsou i další reakce z politické sféry. "Byla nejen vynikající herečka, ale také statečná žena, kterou osud nešetřil v osobním ani v pracovním životě. Její otevřenost, odvaha a vytrvalost, s nimiž se dokázala postavit nepřízni doby, pro nás zůstávají stejně významné a inspirující jako její umění," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že Chramostová byla statečná, zásadová a lidská. "Velká umělkyně, velký život, velký osud," uvedl.

 

 

Senátor Pavel Fischer připomněl, že herečka byla jednou z prvních signatářek Charty 77. "Měla vnitřní morální pevnost, kterou neotřáslo ani dvacet let zákazů a perzekucí. Takoví lidé jsou vzácní. Čest její památce," napsal.

 

reklama

reklama