S Prahou ukončuje vztahy další čínské město. Šanghaj reaguje na podepsání smlouvy Prahy s Tchaj-pejí

Šanghajská městská vláda dnes oznámila pozastavení oficiálního kontaktu s Prahou poté, co představitelé hlavního města České republiky včera oznámili podepsání sesterské smlouvy s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej. Česko-čínské vztahy se tak dále napínají, informovala agentura Reuters.
Pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Tchaj-peje Kche Wen-če podepsali partnerskou smlouvu o spolupráci
Pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Tchaj-peje Kche Wen-če podepsali partnerskou smlouvu o spolupráci
AP

reklama

Praha v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem již delší dobou zaujímá vůči Číně tvrdší postoj, včetně vyvěšení tibetské vlajky na radnici nebo čínské vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem po intervencích ze strany pražského vedení.

Tchaj-wan jedním z nejcitlivějších čínských témat

V rámci politiky všech azimutů se dlouhodobě o dobré vztahy mimo jiné s Čínou snaží český prezident Miloš Zeman. Jím dříve avizovaná výše čínských miliardových investic v České republice se však realitě doposud nepřiblížila. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang

Čína vyzvala představitele Prahy a jejího starostu, aby nepodkopávali vzájemné vztahy

Tchaj-wan je pro Čínu jedním z nejcitlivějších diplomatických témat. Peking prohlašuje ostrov za čínské teritorium, které bude v případě nutnosti podrobeno silou. Čína na ostatní země zvyšuje tlak kvůli tomu, aby její politiku jedné Číny akceptovali.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pondělí v Praze podepsal spolu s dalšími kulturními a turistickými dohodami sesterskou smlouvu se starostou tchaj-wanského hlavního města Tchaj-pej.

Svévolně zasahovali do vnitřní politiky, veřejně zpochybňovali celistvost

Na to reagovala vláda města Šanghaj, které je nejkosmopolitnějším městem a finančním centrem pevninské Číny, která v prohlášení uvedla, že pražská vláda provedla řadu chybných kroků v souvislosti s klíčovými čínskými otázkami, jakou je například Tchaj-wan.

„Svévolně zasahovali do čínské vnitřní politiky a veřejně zpochybňovali princip ‚jedné Číny‘,“ uvádí se v prohlášení. „Šanghajská městská vláda a lidé k tomu mají silné výhrady a vyjadřují svou tvrdou opozici.“ Vzhledem k zániku správných „politických předpokladů“ Šanghaj, jak dodávají její představitelé v prohlášení, okamžitě pozastaví všechny oficiální interakce s Prahou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!