S tetováním zákaz na pláž nebo do bazénu. Japonci se stále vyrovnávají s temnou historií zločinu

Ve většině částí světa je fenomén tetování považován za krásný módní doplněk a stává se součástí západní kultury. Ne všude ale na pokreslenou kůži okolí nahlíží přívětivě. Například v Japonsku vám dokonce hrozí zákaz vstupu na veřejná místa. Žádnou výjimku nemají ani turisté.

Japonsko patří mezi země, ve které se s odkrytým tetováním můžete dostat do problémů. V případě, že máte na těle viditelné tetování, si budete muset odpustit například návštěvu lázní, pláží, bazénů nebo posilovny. Pokud tento zákaz porušíte, můžete být z prostor, kde není viditelné tetování tolerováno, vykázáni bez nároku na vrácení vstupného. Podle Japanologa docenta Jana Sýkory vám ale žádná pokuta nehrozí.

Paradoxně historie japonského tetování má dlouhou tradici, o které se zmiňují i čínské kroniky a čerpá z ní moderní tetovací kultura. Bohatou historii mají i „kérky“ pro zločince, kteří byli tetováni za trest. Tyto praktiky sahají až do prvních století našeho letopočtu. „Místo odřezávání nosů a uší zločinců se začalo používat tetování (irezumi) k jejich označení. Ti si potom začali jednoduché označení příslušného trestu nechávat obtetovávat dekorativními vzory, aby jej zakryli,“ říká Jakub Zeman, evropský samuraj a cestovatel po Japonsku. Symbolem zločinců byly tehdy např. i různé znaky na čele. Právě z hlediska historie je pokreslená kůže v zemi vycházejícího slunce úzce spjata se členy zločineckých organizací, především pak nechvalně proslulé Jakuzy.

Znaky na kůži nebyly pouze symbolem kriminálníků, ale i prostitutek, žebráků nebo šlechticů odmítajících spáchat harakiri (v překladu „řezání břicha“ označuje japonskou rituální sebevraždu, pozn. autora). Zkrátka značka odpadlíků společnosti. Z pohledu mnoha Japonců by si tedy slušný člověk tetování nepořídil a právě z toho pramení i zákazy tetování na některých veřejných místech. „Zákaz je formulován v nejvyšší zdvořilosti, ale důrazně,“ dodává Jakub Zeman.

I pro členy japonských zločineckých organizací platila a stále platí specifická pravidla ohledně tetování. „Vztah mezi tetovacím mistrem a zákazníkem je nesmírně zajímavý. Než se rozhodne o podobě tetování, musí se vše důkladně prokonzultovat. Tetování musí odpovídat vaší osobnosti,“ uvedl pro Japan Times novinář Andreas Johansson, který zkoumal význam japonského tetování formou rozhovorů se členy mafie.

Tetování se stává v Japonsku velmi žhavým tématem. „S ohledem na nacházející olympijské hry v roce 2020 je to dnes velice delikátní záležitost, jak se k tomuto jevu postavit. Řada sportovců tetování má. Samozřejmě v Japonsku na veřejných prostorách je s tetováním zakázáno vystupovat, tzn. pokud ho máte, tak byste ho měli mít zakryté. V tomto případě může dojít ke sporné situaci. Budete mít běh na 800 m a atlet bude mít potetovanou nohu. Nezáleží na velikosti, může to být i centimetrový obrázek. A v tomto případě by musel mít tu nohu zafačovanou, nebo by musel mít natažené kalhoty, aby tetování nebylo vidět. V opačném případě by k závodu nemohl nastoupit, když by se měla dodržovat omezení tak, jak jsou dneska v Japonsku nastavena,“ vysvětluje Sýkora.

Vlivem internetu a globalizace mohou být lidé ve větších městech k tetování benevolentnější, stále však najdeme mnoho Japonců, především ve venkovských oblastech, kteří se k tomuto trendu staví odmítavě. Pokud tedy máte tetování a cestujete například do Japonska, je doporučeno respektovat místní zvyky, mezi které patří i dodržování pravidel ohledně viditelných tetování.

Negativní pozornost na sebe můžete upoutat také například v Íránu, Malajsii nebo Turecku. Tetování tam sice není zakázáno, ale kvůli náboženské otázce na něj tamní společnost nahlíží skrze prsty. V Severní Koreji zase podléhá, jako ostatně mnoho dalších věcí, přísným předpisům.

Sabina Štaubertová

Tagy: