S únorem startuje akce Suchej únor, která bojuje proti nadměrnému pití alkoholu

Šestý ročník kampaně Suchej únor dneškem startuje. Jejím cílem je přimět ženy i muže nepožít celý měsíc ani kapku alkoholu. Pití alkoholu je v České republice závažné téma. Akci pořádá Liga otevřených mužů společně s klinikou adiktologie a Státní zdravotním ústavem.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

V minulém roce se do akce zapojilo přes pět tisíc lidí a pořadatelé věří, že letos bude číslo ještě vyšší. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere je v České republice vysoké riziko spojené s přílišným pitím alkoholu. Problém je nyní u 20 procent mužů a pěti procent žen, což je ve výsledku více než milion lidí. „To je ohromné číslo, ačkoli není překvapivé a koresponduje s jinými studiemi. Pití alkoholu u nás prostě není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,“ prohlásil pro ČTK profesor Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Měsíc bez alkoholu

Měsíc bez alkoholu: Víte, co udělá s vaším tělem?

Akce Suchej únor nám má především ukázat, jak na tom s pitím jsme. Zda je pro nás představa celého měsíce bez alkoholu nepředstavitelná, nebo nám nečiní žádný problém. Jedním z cílů kampaně je naučit se regulovat konzumaci alkoholu a změnit zaběhnuté návyky.

Nutno podotknout, že v ČR je akce více než nutná, vždyť muži patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce! Náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 16 miliard korun ročně. A to jsou už zásadní důvody, proč podpořit takovéto akce.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama