Šahram Zadeh může být vydán do Íránu

Podnikateli Šahramu Zadehovi znovu hrozí, že bude vydán do Íránu, a to i přesto, že Ústavní soud už jednou označil jeho vydání za nezákonné. Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Brně na základě žádosti íránského ministerstva spravedlnosti zahájil v minulých dnech řízení o jeho vydání.
16. 11. 2017 ZPRÁVY: ŠAHRAM ZADEH MŮŽE BÝT VYDÁN DO ÍRÁNU
16. 11. 2017 ZPRÁVY: ŠAHRAM ZADEH MŮŽE BÝT VYDÁN DO ÍRÁNU

reklama

Na celé záležitosti je zvláštní jedna věc: Šahram Zadeh jako český občan nemůže být vydán do Íránu ani jinam do zahraničí. Je k tomu potřeba jeho souhlas. Advokáti Zadeha se tak domnívají, že nejnovější pokus o jeho vydání do Íránu by mohl souviset s jeho vazbou, respektive s prodloužením vazby, pokud by se mezi tím dostal na svobodu.

Státní zástupce KSZ v Brně zahájil předběžné šetření v rámci vydávacího řízení na základě postoupené žádosti Ministerstva spravedlnosti Íránské islámské republiky doručené prostřednictvím verbální nóty velvyslanectví Íránské islámské republiky ministerstvu spravedlnosti.

Právní zástupkyně Zadeha: Je to absurdní situace

Právní zástupkyně Šahrama Zadeha Alena Kojzarová považuje celou situaci za absurdní, protože soud v této věci už jednou rozhodl a vydání možné není.

V případě druhé vazby se navíc ukázalo, že ta byla v případě Šahrama Zadeha pravděpodobně prodlužována nezákonně. Navíc státní zástupce Michal Galát používal k prodlužování vazby odposlechy mezi advokáty a Šahramem, a to je protiústavní. Michal Galát byl tak nedávno z tohoto případu odvolán.

Galátovi za tento prohřešek proti Ústavě hrozí jen kárné řízení, nikoliv trestní stíhání. A právě v těchto dnech přišla od Unie obhájců zpráva, že státní zástupci nadržují v takových případech, jako je ten Šahrama Zadeha, svým kolegům, tedy státním zástupcům nebo také policistům.

Měří státní zástupci dvojím metrem?

Advokát a člen prezidia Unie obhájců k celé kauze uvádí: „Jak to, že jsou státní zástupci tak strašně přísní na občany tohoto státu a jsou ochotni je vláčet po soudech roky a roky a utrácet státní peníze, ale když jde o ně samé, tak se nic nestalo a nic se neděje.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pro server Lidovky řekl, že „Nejvyšší státní zastupitelství dbá na to, aby postup státních zastupitelství byl zákonný a efektivní. O tom, že tento přístup volí i do řad justice, svědčí nejen počty podaných kárných žalob, ale trestní řízení vedená proti soudcům a státním zástupcům, z nichž některá již skončila odsuzujícím rozsudkem“.

Redaktoři FTV Prima budou celý případ Šahrama Zadeha i nadále sledovat. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!