Salvini: Neonacisté mě chtěli zabít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini obvinil včera skupinu pro-ukrajinských neonacistů, že na něj chtěla spáchat atentát. Tato skupina byla minulý týden v pátek v Turíně zadržena pro držení celého arzenálu zbraní včetně francouzské rakety vzduch-vzduch.
raketa Matra zabavená skupině neonacistů italskou policií
raketa Matra zabavená skupině neonacistů italskou policií
youtube France24

reklama

 

Italská agentura Ansa cituje ministrova slova: „Obětí jsem měl být já. Jedná se o jednu z mnoha hrozeb smrtí, které dostávám každý den. Naše tajná služba zjistila ukrajinskou skupinu, která plánovala atentát na mě. Jsem rád, že jsem tak dopomohl k odhalení arzenálu těchto šílenců.“ Agentura navíc k tomuto citátu vysvětluje, že Salvini zastává proruské postoje.

Vše začalo koncem minulého týdne, kdy italská policie v rámci akce proti italským dobrovolníkům bojujícím na východě Ukrajiny na Donbasu zatkla tři muže. Jeden z nich je navázán na neonacistickou politickou stranu. Policie rovněž uvedla, že byla na stopě neonacistické skupině pěti mužů - militantů, kteří byli navázáni na ukrajinský Azovský prapor (jednotka uznává ideologii Pravého sektoru a jedná se o radikální ukrajinské nacionalisty v tradicích Stepana Bandery).

Informace o atentátu na Salviniho byla získána podle italského státního zastupitelství a policie prostřednictvím bývalého agenta KGB, ale chybí dostatek důkazů.

Západní média ve svých zprávách však nejprve uváděla, že zadržená skupina byla provázána s proruskými separatisty na východě Ukrajiny s vazbou na Rusko, což italská policie vyvrátila. Údajně se mělo jednat o chybu policie v jejím prvním oznámení případu. Ta se brání, že neuváděla žádnou informaci o tom, na které straně na Donbasu tito Italové bojovali a uvedla jen, že se jedná o neonacisty.

Jeden ze zatčených Fabio Del Bergiolo (60) kandidoval do Senátu za neonacistickou stranu Forza Nuova a je obviněn ze zprostředkování prodeje zbraní.

Švýcarský občan Alessandro Monti (42) a Fabio Bernardi (51) jsou obviněni z úmyslu prodeje zbraní.

Mezitím katarské ministerstvo zahraničí uvedlo pro agenturu Reuters, že raketa Matra francouzské výroby byla dříve v arzenálu této země a před pětadvaceti lety byla prodána „spřátelené třetí zemi“.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!