Salvini: Neonacisté mě chtěli zabít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini obvinil včera skupinu pro-ukrajinských neonacistů, že na něj chtěla spáchat atentát. Tato skupina byla minulý týden v pátek v Turíně zadržena pro držení celého arzenálu zbraní včetně francouzské rakety vzduch-vzduch.
raketa Matra zabavená skupině neonacistů italskou policií
raketa Matra zabavená skupině neonacistů italskou policií
youtube France24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Italská agentura Ansa cituje ministrova slova: „Obětí jsem měl být já. Jedná se o jednu z mnoha hrozeb smrtí, které dostávám každý den. Naše tajná služba zjistila ukrajinskou skupinu, která plánovala atentát na mě. Jsem rád, že jsem tak dopomohl k odhalení arzenálu těchto šílenců.“ Agentura navíc k tomuto citátu vysvětluje, že Salvini zastává proruské postoje.

Vše začalo koncem minulého týdne, kdy italská policie v rámci akce proti italským dobrovolníkům bojujícím na východě Ukrajiny na Donbasu zatkla tři muže. Jeden z nich je navázán na neonacistickou politickou stranu. Policie rovněž uvedla, že byla na stopě neonacistické skupině pěti mužů - militantů, kteří byli navázáni na ukrajinský Azovský prapor (jednotka uznává ideologii Pravého sektoru a jedná se o radikální ukrajinské nacionalisty v tradicích Stepana Bandery).

Informace o atentátu na Salviniho byla získána podle italského státního zastupitelství a policie prostřednictvím bývalého agenta KGB, ale chybí dostatek důkazů.

Západní média ve svých zprávách však nejprve uváděla, že zadržená skupina byla provázána s proruskými separatisty na východě Ukrajiny s vazbou na Rusko, což italská policie vyvrátila. Údajně se mělo jednat o chybu policie v jejím prvním oznámení případu. Ta se brání, že neuváděla žádnou informaci o tom, na které straně na Donbasu tito Italové bojovali a uvedla jen, že se jedná o neonacisty.

Jeden ze zatčených Fabio Del Bergiolo (60) kandidoval do Senátu za neonacistickou stranu Forza Nuova a je obviněn ze zprostředkování prodeje zbraní.

Švýcarský občan Alessandro Monti (42) a Fabio Bernardi (51) jsou obviněni z úmyslu prodeje zbraní.

Mezitím katarské ministerstvo zahraničí uvedlo pro agenturu Reuters, že raketa Matra francouzské výroby byla dříve v arzenálu této země a před pětadvaceti lety byla prodána „spřátelené třetí zemi“.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama