Salvini podlehl tlaku. Dalších 27 údajně nezletilých migrantů bylo vyloděno v Itálii

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v sobotu povolil vylodění 27 nezletilých migrantů z lodi španělské neziskové oraganizace Open Arms v italském přístavu. Na lodi zatím zůstává dalších 107 migrantů, informovala agentura DPA.
Vyloďování migrantů z lodi Open Arms
Vyloďování migrantů z lodi Open Arms
@rtve / Twitter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Loď organizace Open Arms je na moři již 17 dní a momentálně byla umístěna těsně u italského ostrova Lampedusa. Původně bylo na palubě 134 migrantů. Nezisková organizace Open Arms na Twitteru uvedla, že bylo vyloděno 27 nezletilých migrantů bez doprovodu a 107 dalších zůstává na palubě – včetně dvou nezletilých, kteří necestují sami. Migranti, kteří vstoupili na italskou půdu, jsou podle organizace ve věku šestnácti a sedmnácti let.

Proti Salviniho vůli pouze na žádost premiéra

Matteo Salvini v otevřeném dopise italskému premiérovi Giuseppe Contemu uvedl, že nechal vylodit nezletilé migranty „proti své vůli“ a pouze proto, že o to byl požádán premiérem.

Salvini také na Twitteru obvinil organizaci Open Arms, že svádí „politickou bitvu, očividně ne humanitární“, aby zaplavila Itálii migranty.

Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

VIDEO: Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

Itálie má stejně jako všechny členské státy EU zákonnou povinnost přijmout všechny nezletilé osoby bez doprovodu, které se objeví na jejích hranicích. Ministr vnitra Salvini nicméně zpochybňoval, že všichni, kteří byli přijati, spadají do této kategorie. „Z Lampedusy mi řekli, že z 27 migrantů… 8 se samo prohlašovalo za dospělé!“ napsal mimo jiné na Facebooku. S výsměchem rovněž odkazoval na „imaginární nezletilé“.

 

Neustále bitky a hádky, hrozby sebevraždou

Španělská veřejnoprávní televize TV RTVE, která má na palubě lodi reportéra, uvedla, že několik migrantů již v neudržitelné situaci hrozilo, že skočí do moře nebo že spáchá sebevraždu. Citovala také kapitána lodi Marca Reiga, jenž varoval před výbušnou situací. Zakladatel Open Arms Oscar Camps dříve ve videu na Twitteru řekl, že podmínky na lodi jsou „neudržitelné“, s „neustálými bitkami a hádkami“ mezi cestujícími.

Podle italského premiéra Conteho souhlasilo šest zemí s rozdělením některých migrantů z lodi na svá území: Francie, Německo, Lucembursko, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Na moři mezi Maltou a Lampedusou navíc ještě zůstává další loď Ocean Viking s 356 migranty provozovaná neziskovými organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee. Loď zatím čeká na povolení vplout do některého z přístavů.

Komentář redaktora:

Vylodění všech migrantů naložených u břehů Libye na paluby lodí neziskových organizací v Evropě, především v Itálii, je de facto jen otázkou času. Doporučuji si povšimnout, jak se původně „uprchlíci“ (především ze Sýrie) v médiích i proslovech politiků plynule přetransformovali v „migranty“. Za povšimnutí rovněž stojí neúnosná situace a údajné „bitky, hádky a výbušná situace“ na palubách lodí s migranty, o čemž referují samy neziskové organizace. Myslíte si, že vykročením na evropskou půdu se takovéto projevy chování u údajně zranitelných lidí mávnutím proutku změní? 

Reklama
Reklama