Sametová revoluce bez cenzury: Šlo opravdu o vítězství lidu nebo promyšlený tah elit?

Sametová revoluce bez cenzury
Sametová revoluce bez cenzury
archit FTV Prima

reklama

Kolem událostí Sametové revoluce je stále mnoho otazníků. Některé dokonce naznačují, že vše mohlo být už dopředu domluvené. V online pořadu Názory bez cenzury na dění nejen roku 1989 zavzpomínali politolog Alexander Tomský, komentátor a publicista Petr Žantovský a místopředseda KSČM Josef Skála.

„Já jsem se na to celé díval z mezinárodního hlediska, byl jsem takzvaný sovětolog v Anglii, a samozřejmě ten proces byl postupný a dlouhodobý.  Skutečně to začalo v roce 1980 v Polsku,“ uvedl v online pořadu Názory bez cenzury politolog Alexander Tomský s tím, že v té době ještě hrozila invaze, jelikož byl u moc Brežněv. Až poté se v Sovětském svazu začali střídat vůdci až v roce 1985 se dostal k moci Michail Sergejevič Gorbačov. „Jsou tam indicie například v tom, že Gorbačov roce 1987 nebo 1988 povolil Poslu a Maďarsku vstup do Mezinárodního měnového fondu,“ upřesnil Žantovský.

Současný místopředseda KSČM Josef Skála v té době stál na opačné straně barikády a zvažoval, zda má přistoupit na některé nabídky a udat své spolustraníky nebo si zachová „rovnou“ páteř. „Jsem docela hrdý na to, že jsem učinil to druhé a pokud jde o společenský rozměr, tak to byl souběh dvou procesů. První byla narůstající nespokojenost lidu a samozřejmě to byla inscenace,“ vysvětlil Skála. „Víte praporčík StB ležící na národní třídě a fáma vypuštěna, že bezpečnost ubila studenta Šmída a podobně, tak to spontánní revoluce ve své výzbroji nemívají,“ doplnil.

„Musíme si uvědomit, že v roce 89 velice málo lidí tušilo, že se něco ve světě děje. Byli to na jedné straně členové těch nejvyšších struktur a pak tu samozřejmě byli i vybraní disidentské kruhy, které byly vybrány pro převzetí moci,“ uvedl publicista a komentátor Petr Žantovský s tím, že klasický lid o ničem z toho nevěděl. „Ano dnes všichni víme a jsme strašně chytří a máme historickou vědomost o tom, jak to bylo v tom světovém hledisku a že to bylo nějakým způsobem nezbytné, ale na druhou stranu bych rád připomněl, že ještě v roce 1990 bylo provedeno několik výzkumů, kdy lidé uvedli, že nechtějí jiný režim,“ uzavřel.

Na celý záznam pořadu se podívejte zde:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Názory bez cenzury - Sametová revoluce

reklama

reklama