Šance na přežití pod návalem zeminy? Boj o život může zachránit jen přísun vzduchu, uvedl odborník

Ve Velkých Pavlovicích uvízl muž ve studni pod masou suti. Hasiči se ho od sobotního poledne snažili vyprostit. Při záchraně záleží na rychlosti a přesnosti záchranářů. Pokud se člověk stane svědkem takové nehody, měl by zachovat chladnou hlavu
Mladý muž uvízl v sobotu odpoledne ve studni. O záchranu se snaží záchranné složky.
Mladý muž uvízl v sobotu odpoledne ve studni. O záchranu se snaží záchranné složky.

reklama

Šestadvacetiletý muž se o víkendu se svým otcem snažil studnu vyčistit. Vyčerpáním vody ale způsobili, že se studna stala nestabilní. Vše skončilo tragédií, kdy mladý muž skončil zavalen ve hloubce až jedenácti metrů. Hasiči v prvních chvílích věřili v jeho záchranu. S každou hodinou ale tato šance klesala. Momentálně už je téměř nereálná. 

Co v takový moment dělat

Podle experta si v takové situaci člověk nedokáže sám pomoci. „Člověk je pod vlivem masy naprosto bezmocný, přestává mu fungovat krevní oběh a nedokáže ani dýchat. Možnost  přežití existuje pouze při zemních a výkopových pracích, kdy dojde k zavalení člověka maximálně do půlky pasu," vyjádřil se k situaci ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek s tím, že pak také záleží na okolních podmínkách. Pokud dojde k výměně vzduchu mezi zavaleným, horninou a okolím, možnost na záchranu existuje. 

Záchranáři se muže zavaleného ve studni snaží vyprostit přes 40 hodin, jeho šance na přežití je minimální

VIDEO: Záchranáři vyprošťují muže zavaleného ve studni přes 40 hodin! Jeho šance na přežití je minimální

„Známe spoustu mimořádných situací, například z Asie, kdy byly děti uvězněny v jeskyni. Je skutečně důležitá rychlost záchranářů. Navíc by měli záchranáři zajistit protlakem či rourou přísun tekutin a vzduchu. Pak je naděje na přežití reálná,“ řekl Machek.

Pokud se člověk stane svědkem takové události, je důležité zachovat klid a zavolat záchrannou službu. Člověk by mohl laickým přístupem ohrozit sebe, postiženého, ale i ostatní přihlížející. Báňský inspektor uvedl, že je důležité zachovat chladnou hlavu i v případě, že jde o život.

„Máme zde nastavený záchranný systém a integrované složky, které si se situacemi umí poradit. V případech, kdy se jedná o hornickou činnost, je opravdu důležité nechat vše na odbornících. V těsném závěsu pak pomáhají i bánští záchranáři.“ Všichni jsou napojeni na integrovaný systém a mohou si tak velmi rychle předat potřebné informace. 

Průběh záchrany mladíka ve Velkých Pavlovicích

O záchranu mladíka ve Velkých Pavlovicích bojují záchranáři už osmačtyřicet hodin. První den se dostali do hloubky 8,5 metrů. Dál ale se ale nemohli dostat, jelikož jim v postupu překážel betonový blok, který byl součástí materiálu a zhroutil se společně se sutí. 

Na pomoc byli přivovaláni i báňští záchranáři. V pondělí nad ránem se ale podařilo blok překonat. Kolem čtvrté hodiny odlpolední se měli pohybovat v hloubce zhruba 10 metrů.

Aneta Šimečková

reklama

reklama