Sebeobrana se zbraní jako ústavní právo? Senátoři se chystají doplnit Listinu základních práv a svobod

Právo bránit se legálně drženou zbraní by mohlo být brzy součástí české Ústavy. Senátoři totiž chystají ústavní novelu o sebeobraně, která vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Novela mimo jiné reaguje také na regulace EU týkající se soukromého držení některých zbraní. Na dnešním veřejném slyšení Senátu to uvedli předseda petičního výboru Pavel Černý a předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Listina základních práv a svobod by podle návrhu měla být doplněna o „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní“. Cílem je povýšit na ústavní úroveň právo na obranu života za splnění dosavadních podmínek nutné obrany a krajní nouze, uvedl Antl.

Jedním z předkladatelů novely je bývalý policejní prezident Martin Červíček. Podle senátora za ODS se návrh neomezuje na střelné zbraně, jejichž vlastnictví je regulováno, a nepovede k nekontrolovanému ozbrojování. 

Naopak skepticky se k novele vyjádřil předseda senátní ústavní komise Jiří Dientsbier (ČSSD). „Žádnou další ochranu vám změna Listiny neposkytne,“ řekl předkladatelům a vyjádřil obavy z přílišného rozšíření zbraní mezi lidmi. To by podle Dientsbiera mohlo vést ke zhoršení bezpečnosti v ČR.

Předseda petičního výboru Pavel Černý v rozhovoru pro naši redakci uvedl, že chystaná novela má podpořit právo českých občanů na vlastnění legálně pořízené zbraně a sebeobranu. „Jsme jedna z nejbezpečnějších zemí světa. Máme skvělé takzvané zbraňové zákony. Uchovejme si je. Pokud totiž něco funguje, posuňme si to výše na ústavní úroveň a nějakým způsobem si to okovejme proti možným tlakům, případným otřesům a změnám,“ myslí si Černý.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!