Sedmnáctiletá Nizozemka si přála zemřít. Lékaři ji eutanazii zamítli, nakonec ji ale nechali zemřít

Sedmnáctiletá dívka Noa Pothoven z nizozemského Arnhemu dobrovolně zemřela kvůli tomu, že se její utrpení spojené se znásilněním v dětství stalo nesnesitelným. Dívka, které byla zamítnutá žádost o eutanazii, odmítala přijímat vodu i jídlo. Lékaři tak nakonec přistoupili zastavení aplikace potravy nitrožilně a dívku zkrátka nechali zemřít, uvedl deník The Sun.
Noa Pothovenová
Noa Pothovenová
@zazoomnews / Twitter

reklama

Zahraniční média původně informovala o tom, že mladá Nizozemka zemřela v důsledku eutanazie. To se ale nakonec ukázalo jako nepřesná informace. Dívka, která se měla v mládí stát cílem několika sexuálních útoků, si sice žádost o eutanazii podala, byla jí ale zamítnuta. Rozhodla se tak vzít osud do vlastních rukou a zemřít zvláště trýznivým způsobem.

Dívka byla napadena třikrát

První dva incidenty měly charakter obtěžování, když navštívila dětské akce (oslavy) ve svých jedenácti a dvanácti letech. Poté byla ve čtrnácti letech údajně znásilněna dvěma muži v sousedském městě Elderveld. Roky podle svých slov o svých zážitcích nemluvila, protože cítila pocit zahanbení.

Noa Pothoven minulý rok uvedla, že útoky nahlásila policii a že doufá, že muži budou jednoho dne zatčeni. Posléze kontaktovala „Life End Clinic“ (Kliniku pro konec života) v Haagu, aniž by o tom řekla svým blízkým. „Pryč od strachu a hanby. Každý den prožívám znovu ten strach, tu bolest. Pořád vyděšená, pořád v pozoru. A dodnes své tělo cítím jako špinavé,“ uvedla dívka.

Sebevražda pistolí

Eutanazie: má člověk právo vzít si život?

Hospitalizace v kritickém stavu a umělé kóma

Minulý rok byla dívka hospitalizována v kritickém stavu poté, co vzhledem k odmítání příjmu potravy byly její vnitřní orgány na pokraji selhání. Doktoři ji museli uvést do umělého spánku, ve kterém ji krmili skrze hadičky. To už byla Noa ale zřejmě zcela rozhodnutá, že chce zemřít.

Podle deníku The Sun se nakonec lékaři rozhodli ukončit podávání potravy nitrožilně. Právě tím přitom dívku odmítající jídlo i pití drželi při životě. Den před svou smrtí dospívající Holanďanka sdílela na Instagramu svůj poslední vzkaz. V něm mimo jiné uvedla, že je po letech bojů a bitev vyčerpaná a že toto obtížné rozhodnutí učinila poté, co většinu svého života bojovala s mentální úzkostí. „Na chvíli jsem skončila s jídlem a pitím a po mnoha diskuzích a hodnoceních bylo rozhodnuto nechat mě jít, protože je moje utrpení nesnesitelné.“ Dodala také, že sice dýchá, ale už nežije.

Ceněná autobiografie, která má pomoci ostatním

Noa napsala rovněž cenou ověnčenou autobiografii nazvanou Winning or Learning (Vítězství nebo učení se), v níž dopodrobna popsala svůj boj s psychickými obtížemi včetně pokusů o sebevraždu. Podle svých slov chtěla pomoci zranitelným dětem v Nizozemsku v tom, aby věděly, že země má specializované kliniky, kde mladým mohou pomoci řešit psychologická a psychická traumata.

reklama

reklama