Šéf charitativní organizace na pomoc Afghánistánu byl zastřelen

Japonský lékař Tetsu Nakamura, který zasvětil svůj život pomoci lidem v Afghánistánu, byl neznámými útočníky dnes ráno zastřelen ve městě Džalálábád. Bylo mu 73 let.
Tetsu Nakamura
Tetsu Nakamura
repro foto NHK World

reklama

O život přišlo i dalších pět Afghánců, kteří se šéfem nevládní charitativní organizace Peace Medical Service (PMS) jeli ve vozidle monitorovat terén, informovala Al Jazeera. Jednalo se o dalšího lékaře, řidiče a tři členy Nakamurovy ochranky.

Nakamura byl v kritickém stavu ihned po útoku převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci. Krátce na to však bohužel zemřel. Mluvčí guvernéra Nangarharské provincie, ve které se Džalálábád nachází, dnešní tragickou událost agentuře AFP potvrdil: ,,Bohužel nás doktor Nakamura opustil. Zemřel na následky zranění z dnešního ranního ozbrojeného útoku.‘‘ Nangarharská policie podle Al Jazeery po útočnících stále pátrá.

Doktor Nakamura vedl organizaci PMS v Afghánistánu od roku 2008. Funkci převzal po svém předchůdci Kazuyovi Ito, který byl téhož roku unesen a zabit. Podle agentury AFP nejsou v této oblasti nevládní organizace obvyklé a často se stávají terčem útoku.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná organizace ani bojová skupina. Jedná se již o druhý útok na humanitární pracovníky v Afghánistánu za posledních několik týdnů.

V Nangarharské provincii jsou aktivní bojovníci Tálibánu a Islámského státu. Místní policie uvedla, že po útočnících pátrá.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!