Senátoři chtějí státní smutek za Kuberu. Nového předsedu si zvolí až po pohřbu

Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS). Termíny hledání jeho nástupce ani posledního rozloučení zatím nebyly stanoveny. Horní komora bude maximálně respektovat přání Kuberovy rodiny, řekl dnes první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN), který je nyní úřadujícím šéfem horní komory.
Pietní místo v prostorách teplického magistrátu
ČTK/Hájek Ondřej

reklama

„Rodina by si přála, aby to bylo v co nejužším kruhu rodinném a my co nejvíc budeme respektovat přání rodiny,“ sdělil Růžička ohledně posledního rozloučení s Jaroslavem Kuberou. „A z toho důvodu jsme se rozhodli, že jakákoliv jednání politická o případném vedení v čele Senátu nebudeme do té doby vůbec zahajovat,“ dodal s tím, že s Kuberovými blízkými se senátoři chtějí sejít ve středu.

Senátoři se dále shodli na tom, že by na počest Jaroslava Kubery měl být vyhlášen státní smutek. „Zároveň jsme i připravili variantu státního smutku, který Senát nemůže vyhlašovat, ale může ho vyhlásit buď prezident, nebo premiér,“ oznámil stanovisko senátorů Růžička. O vyhlášení státního smutku chtějí zástupci Senátu jednat dnes odpoledne se zástupci vlády i Hradu.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera (†72): Nejvýraznější politik posledních tří dekád, dlouholetý starosta a vášnivý kuřák

Jaroslav Kubera, který zemřel v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám i svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 – nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama