Seniorka z Thajska se rozhodla studovat vysokou školu. V 91 letech získala titul

Kimlan Jinakulová (91) získala vysokoškolský titul
Kimlan Jinakulová (91) získala vysokoškolský titul
Youtube/ThaiPBS English

reklama

O tom, že nikdy není příliš pozdě splnit si své sny, by mohla vyprávět jedna thajská seniorka (91). Ta celý život snila o tom, že bude studovat na vysoké škole, a teprve na stará kolena se jí to podařilo. Promovala před pár dny - ve chvíli, kdy už její děti vysokou školu dávno dokončily.

Kimlan Jinakulová tvrdí, že ačkoliv si odjakživa přála chodit na univerzitu, v mládí k tomu nikdy neměla příležitost. Talentovaná studentka se totiž musela se svou rodinou přestěhovat do Bankoku, kde se nakonec poměrně brzy provdala.

Ve vzdělávání proto podporovala alespoň všechny své děti. Čtyři z pěti nakonec získaly magisterský titul a jedno pak dokonce doktorát ve Spojených státech. Právě studijní úspěchy jejích ratolestí ji nakonec přesvědčily k tomu, aby se také odvážila splnit si svůj odvěký sen.

„Doufám, že duše mojí dcery bude potěšená“

První přihlášku ke studiu Jinakulová odeslala ve věku 72 let, a to na Sukhothai Thammathirat Open University. Kurzy původně navštěvovala se svou dcerou. Ta ovšem tragicky zemřela. Zdrcená matka proto nakonec studia zanechala.

Do přednáškových sálů se thajská seniorka vrátila až o 13 let později - tentokrát se přihlásila na obor, který by se dal velmi volně přeložit jako „ekologie člověka“, a který se zaměřuje na to, jak žít dobrý a šťastný život.

Zpět ke studiu ji podle jejích slov motivovala i těžká ztráta v podobě úmrtí dcery: „Poté, co jsem se otřepala ze ztráty a z největšího smutku jsem se donutila k tomu, abych tenhle obor dokončila. Doufám, že duše mojí dcery bude potěšená, že to bude moct sledovat,“ prozradila BBC, která s ní vedla rozhovor.

Přes den pomoc mnichům a večer studium

Že studentská léta paní Jinakulové nebyla vůbec nic snadného dokazuje každodenní program, který už v té době téměř devadesátiletá žena absolvovala. Ten zahrnoval brzké vstávání, výpomoc buddhistickým mnichům, následnou návštěvu chrámu, a teprve ve večerních hodinách přípravu ke studiu.

Pozdní učení ale vitální seniorce podle jejích slov nevadilo: „Nikdy není příliš pozdě. Moje mysl je vždycky vzhůru a připravená na to, se učit novým věcem,“ řekla sebevědomě Jinakulová a dodala: „Tenhle svět se nikdy nezastaví. Vždycky jsou tu nové problémy k vyřešení. Kdyby se neobjevovaly nové vědní obory, tak by naše planeta přestala prosperovat.“

Jaké je tajemství jejího úspěchu?

Reportéři BBC, kteří s čerstvou absolventkou vedli rozhovor, chtěli samozřejmě znát recept k úspěchu dnes 91leté seniorky. Ta si myslí, že hlavním důvodem, že se dostala ve svém věku tak daleko, je především odhodlání a ambice: „Byla jsem ráda, když jsem zkoušku zvládla a naopak smutná, když jsem ji neudělala. Takže jsem na ni šla znovu, dokud jsem úspěšně neprošla,“ usmívala se Jinakulová.

Nakonec ale prozradila alespoň to, jakým způsobem se ve svém věku s úspěchem učila: „Když si řeknu, že něco dokončím, tak se vždycky snažím, jak nejlépe umím. Podtrhávala jsem si všechny důležité údaje, které jsem si potřebovala zapamatovat. A to je to, co mi při mém učení ke zkouškám pomáhalo.“

Na otázku, co má s nově získaným diplomem dále v plánu, odpověděla s humorem: „Nemyslím si, že by mě kdokoliv zaměstnal, kdybych se rozhodla najít si práci,“ smála se seniorka. Rozhovor ale ukončila vážně: „Prostě se jen budu dál starat o svá vnoučata.“

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!