Šest let od smrti Václava Havla: Lidé ho uctili zapálením svíčky i ohrnutím nohavic

18. 12. 2017 ZPRÁVY: OD ÚMRTÍ VÁCLAVA HAVLA DNES UPLYNULO 6 LET
18. 12. 2017 ZPRÁVY: OD ÚMRTÍ VÁCLAVA HAVLA DNES UPLYNULO 6 LET

reklama

Zapalování svíček nebo ohrnutí nohavic od kalhot – v takovém duchu se neslo včerejší uctění památky bývalého prezidenta České republiky. V pondělí totiž uplynulo šest let od smrti Václava Havla. V pondělí uplynulo šest let od smrti Václava Havla. Čest mu lidé vzdávali i prostřednictvím svých statusů na sociálních sítích.

Příliš mnoho paradoxů. Takto svůj život často popisoval sám Václav Havel. Ten největší se pro něj stal v roce 1989, kdy se jako vězněný disident během převratu dostal až na Pražský hrad. Stal se světově uznávanou osobností. Během dnešního 6. výročí úmrtí Václava Havla zaplavily jeho fotografie a vzpomínky na něj sociální sítě.

Vzkaz napsala i jeho manželka Dagmar Havlová. „Vzpomeňte, prosím, se mnou na jeho osobnost, na mnoho životních rolí, které zastával, a na vše dobré, co vykonal,“ napsala na svůj profil na sociální síti.

Někteří z lidí jen v pondělí uctili i tím, že si na jeho počet ohrnuly kalhoty. „Jsem si ohrnul nohavice tak nějak, abych nenastydl, ale abych na jeho počest měl kratší kalhoty, no,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima divák.

Havlovy prezidentské rozhodnutí často společnost názorově rozdělovaly

Právě v kalhotách s krátkými nohavicemi se zúčastnil své první inaugurace. Byl devátým prezidentem Československa a následně prvním prezidentem České republiky. Úřad zastával 14 let, až do roku 2003. Současný prezident Miloš Zeman nechal položit na jeho hrob věnec.

Havlovy prezidentské kroky a rozhodnutí často společnost názorově rozdělovaly, i přesto většina připouští, že se stal symbolem novodobé české historie. „Byl to člověk, který opravdu udělal všechno pro to, aby Česká republika měla dobrý zvuk v zahraničí,“ vysvětlil bývalý premiér a současný kandidát na prezidenta Mirek Topolánek.

Stovky osamělých a hendikepovaných seniorů vyrazily na předvánoční projížďku Prahou

Místo samoty výlet za památkami. Stovky seniorů si vychutnaly předvánoční Prahu

Zemřel na své chalupě na Hrádečku

U zahraničních státníků měl dveře otevřené i díky své povaze. Rozčílit se prý dokázal jen velmi zřídka. „Dánská královna Margaret pozvala prezidenta Havla na večeři a on se nás zeptal, jak se má obléct a my jsme mu tedy poradili, že si mám vzít smoking a on na tu večeři šel a ukázalo se, že tam byl ve smokingu jediný. Ostatní tam byli v oblecích a to na nás tenkrát opravdu hlasitě křičel,“ zavzpomínal bývalý mluvčí a poradce Václava Havla Michael Žantovský.

Prezident Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku 18. prosince 2011. Bylo mu 75 let.

reklama

reklama