Šestinásobek běžné ceny. Čínská lékárna vydělávala na strachu z koronaviru, dostala tučnou pokutu

Roušky a respirátory jsou na mnoha místech v Asii nedostatkovým zbožím. Na strachu lidí ze smrtícího koronaviru se tak snaží některé podniky vydělávat. Například jedna z lékáren v čínské metropoli Pekingu zvedla cenu respirátorů až na šestinásobek běžné ceny. Úřady jí za to nyní udělily tučnou pokutu. Desítky podobných případů se prověřují.
28. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠTÍ STUDENTI Z WU-CHANU SE MOHOU VRÁTIT LETADLEM VYSLANÝM Z FRANCIE
28. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠTÍ STUDENTI Z WU-CHANU SE MOHOU VRÁTIT LETADLEM VYSLANÝM Z FRANCIE

reklama

Pekingská lékárna Jimin Kangtai podle čínské státní televize nabízela balení oblíbených respirátorů typu N95 od společnosti 3M za 850 juanů (2 800 korun), internetová cena přitom činí 143 juanů (470 korun). Státní orgán, který dohlíží na obchodní podmínky, proto podniku udělil vysokou pokutu ve výši tří milionů juanů (téměř 10 milionů korun).

Na všeobecném strachu z koronaviru se snaží vydělávat další společnosti i jednotlivci. Od minulého týdne vyšetřují čínské úřady 31 takovýchto případů, ve skutečnosti jich ale pravděpodobně bude mnohem více. „K přeprodeji lidé využívají i sociální sítě typu WeChat, což je vlastně ’čínský Facebook’. Podle čínských médií se objevily dokonce už i falešné masky, atrapy a nezdařené kopie, zejména právě oblíbeného modelu N95“, říká ekonom Lukáš Kovanda.

Takový případ se stal například v Šanghaji. Dozorový orgán tam nařídil uzavření lékárny, která prodávala nekvalitní roušky a respirátory. Podnik musí odškodnit zákazníky a zbavit se zbytku závadného zboží.

Nedostatkovým zbožím se roušky a respirátory stávají také v České republice. Tuzemské lékárny zaznamenaly podle ČTK extrémní poptávku po rouškách i respirátorech. „Za jedinou hodinu k nám dorazí stovky objednávek a poptávka po respirátorech na bázi nanovláken se celkově zvýšila o 600 %,“ uvedl Martin Netopil, mluvčí společnosti prodávající pracovní a ochranné oděvy a pomůcky.

Na případnou pandemii se průběžně připravuje Správa státních hmotných rezerv. Ta má ve svých skladech veškerý zdravotnický materiál, který by byl v případě krize potřeba a zdravotníkům kdekoliv v zemi může být k dispozici během několika hodin. Více v reportáži:

reklama

reklama