Šetrné Vánoce: Raději živý strom než plastový a dárky balit do recyklovatelného materiálu

Přemýšlíte, jak si užít Vánoce a zároveň moc nezatížit přírodu? Můžete si například pořídit živý stromek, který lze po svátcích znovu zasadit. Naopak plastový stromek se kupovat nedoporučuje.
Šetrné Vánoce: Raději živý strom než plastový a dárky balit do recyklovatelného materiálu
Šetrné Vánoce: Raději živý strom než plastový a dárky balit do recyklovatelného materiálu
pxhere.com

reklama

Vánoční tradice znamenají obstarat spoustu potřebných náležitostí. S tím se pojí značná uhlíková stopa, ať už jde o dovoz zboží či stromků, nebo spotřeba elektřiny. Pokud chcete ušetřit nejen peníze, ale i přírodu, můžete zvolit některé ekologické alternativy.

Plastový stromek? Raději ne

Ač se může na první pohled zdát volba plastového vánočního stromku místo toho tradičního šetrnější, není tomu tak. Jenom na jeho výrobu připadá velké množství emisí spojených s těžbou ropy. Jak loni upozornil The Guardian, až dvě třetiny veškeré uhlíkové stopy plastového stromku jsou ze samotné výroby. K tomu je potřeba připočítat případný dovoz produktu ze zahraničí.

K tomu, aby se člověk vyhnul emisím z mezinárodní přepravy zboží, je lepší zvolit strom vzrostlý v tuzemském lese.

Řezaný stromek může posloužit i po Vánocích. Některá města je odváží a následně rozdrtí, aby mohly být využity třeba v zahrádkářství. Musíte ale vědět, kam ho odnést.

„Konečnou zastávkou pro většinu vánočních stromků bude některá z kompostáren na území metropole. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může poputovat společně se směsným odpadem k energetickému využití,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V Brně mohou zase občané využít také speciálně vyhrazených míst, která zřizují některé městské části. „Stromky jsou ze sběrných dvorů předávány na kompostárnu z černých popelnic na energetické využití, tzn. vyrábíme z nich elektřinu a teplo,“ vysvětluje Iveta Jurenová, tisková mluvčí společnosti SAKO Brno.

Lidé je ale musí nechat vedle popelnice nebo kontejneru na směsný odpad, případně odnést do sběrného dvora. Stromky nepatří do popelnic, zabírají v nich totiž místo. Špatným krokem je odnést ještě ozdobený strom do lesa, tam se může stát potravou pro zvířata, kterým mohou ozdoby ublížit.

Lepší ekologickou alternativou než plastová náhražka je živý stromek v květináči. Ten se dá totiž poté co poslouží znovu zasadit do přírody nebo na zahradu. Aby ale zůstal opravdu živý, je potřeba se o něj starat - zalévat a nevystavovat ho extrémním teplotám.

Eko-balení dárků

Běžné balicí papíry bývají recyklovatelné a z části také recyklované, pokud na sobě nemají třpytky, nebo jsou laminované. Jelikož do nich však člověk dárek zabalí a o pár dní později ho někdo jiný strhá a vyhodí, není od věci vyzkoušet šetrnější techniky.

Pokud se bavíme o balicích papírech, z hlediska šetrnosti vyjdou nejlépe ty stoprocentně recyklované, které ale nemusí vypadat tak hezky a „vánočně“.

Dárek lze nicméně vložit do dříve využité dárkové tašky, kterou může obdarovaný použít v budoucnu. Tím se značně snižuje uhlíková stopa při nákupu nové tašky na každý nový dárek. Pokud je navíc laminovaná, nelze ji recyklovat.

„Udělej si sám“ varianta pak spočívá ve využití jiného a znovu použitelného materiálu. Může jít třeba o látku. Tu využívá například japonská technika balení furoshiki. Čtvercovým kusem látky se dárek zabalí a nahoře zaváže.

Budiž světlo a ozdoby

Pokud se člověk neobejde bez vánočního osvětlení, může alespoň vybrat to nejšetrnější. Na stromek je ideální zainvestovat do LED světel, a to hned z několika důvodů. Kromě toho, že uspoří desítky procent výdajů za elektřinu, mají dlouhou životnost, neobsahují žádnou rtuť a neopotřebovávají se opakovaným vypínáním a zapínáním.

Nahradit světlo svíčkami se může jevit jako velmi ekologické řešení, nemusí tomu ale tak být. Běžné parafínové svíčky totiž vypouští do prostoru malé množství oxidu uhličitého, vypouštěné látky není zdravé ve větším množství dlouhodobě dýchat. Parafín se navíc vyrábí z ropy nebo uhlí. Bezrizikovou alternativou jsou svíčky z rostlinného vosku.

Vedle světelného řetězu nemusí být na stromku nutně hromada plastových výzdob. Jde to i přírodně. Vyzdobit domácnost i stromek lze například ovocem, šiškami nebo ořechy. Pokud ale bez plastu nedáte ani ránu, schovejte si případně ozdoby, abyste je mohli použít ještě během několika nadcházejících Vánoc.

 

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!