Severní Korea: Američané se tváří přátelsky a jednají nepřátelsky

Před několika hodinami se objevilo prohlášení zástupců Severní Koreje v OSN, ve kterém obviňují vládu USA, že na jedné straně mluví o dialogu a fakticky na druhé straně jedná nepřátelsky.
Kim Čong-il a Trump
Kim Čong-il a Trump
foto youtube VoA

reklama

Severokorejci v prohlášení zvláště zdůrazňují tlak USA na další země, aby Severní Koreu sankcionovaly prostřednictvím OSN. Jedná se o dva dopisy, které Severokorejcům vadí.

První z nich USA a dalších dvacet tři zemí zaslaly výboru Rady bezpečnosti odpovědnému za sankce a v něm žádají okamžité zavedení sankcí na podkladě obvinění, že do Severní Koreje bylo dovezeno velké množství zpracované ropy. V dopise se uvádí, že bylo dovezeno více než 500 000 povolených barelů ročně. Proti tomu se postavilo Rusko a Čína.

Druhý dopis, který Severní Korea kritizuje, zaslaly 29. června USA, Velká Británie, Německo a Francie a v něm vyzvaly všechny členské státy OSN, aby repatriovaly severokorejské pracovníky ze svých zemí.

Na to severokorejská delegace při OSN reagovala, že „USA jsou připraveny uskutečňovat nepřátelské akty vůči Severní Koreji, přestože mluví o dialogu.“ Navíc, dopis americké mise při OSN byl na příkaz vlády USA zaslán přesně v den, kdy Donald Trump přišel s návrhem na summit s Kim Čong-ilem. Jedná se o návrh na summit v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou, na což severokorejský vůdce reagoval pozitivně a Donald Trump se stal prvním americkým prezidentem, který vstoupil na severokorejskou půdu. Jednalo se o důležitý moment, kdy se oba státníci domluvili na obnovení jednání o denuklearizaci severokorejského poloostrova a severokorejská média toto kvitovala jako „obdivuhodnou událost“.

Severokorejci těžce nesou skutečnost, že USA i přes rozhovory svého prezidenta s Kimem pokračují ve vytváření tlaku na jiné země, aby se zapojovaly a dodržovaly sankce vůči Severní Koreji.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama