Severní Korea se dokáže sofistikovaně vyhnout sankcím

Zdá se, že sankce, které Trumpova administrativa zavedla vůči severokorejskému režimu Kim Čong-una, nefungují. Severní Korea si našla způsob, jak se jim vyhnout.
Stane se ze severokorejské vlajky vlajka kryptoměny Monero
Stane se ze severokorejské vlajky vlajka kryptoměny Monero
Archiv a koláž iprima.cz

reklama

Kim Čong-unův režim se s důvěrou obrátil na svět počítačové kriminality, který mu umožňuje financovat veškeré Západem zapovězené aktivity. Píše o tom nová studie americké společnosti Recorded Future, která se zabývá digitálním „zbrojením“ a válkou dnes ve světě běžně rozšiřovaným.

Studie nese název „Využití internetu k obcházení mezinárodních sankcí“ (How North Korea Use the Internet to Circumvent International Sactions). Autoři v ní popisují, jak se Severokorejští specialisté dokáží vyhnout mezinárodním finančním kontrolám a režimu sankcí, které Kimově režimu ukládají nadnárodní organizace a Západ.

K tomu patří nejen používání internetu jako mechanismu pro generování příjmů, ale také jako nástroje k získávání pro Severní Koreu zapovězených znalostí a dovedností, které jsou potřebné k rozvoji jaderných a balistických raketových programů a kybernetických operací.

Ilustrační foto: Kim Čong-un

Severní Korea testovala nový raketový systém. O situaci bude diskutovat Rada bezpečnosti OSN

Severokorejci používají tři základní způsoby ke generování výnosů – vykrádání bank pomocí internetu, používání a zneužívání kryptoměny a technologie blockchainu a konečně pracovní a finanční kriminality na nízké úrovni informačních technologií.

Není to vůbec jedinečný model a podobný způsob obcházení sankcí využívají další izolované země, jako jsou Venezuela, Írán nebo Sýrie. Pochopení tohoto systému řeší záhadu, proč systém sankcí uvalený USA není úspěšný. Je to důvod, že severokorejská ekonomika vše přežila a v některých odvětvích dokonce vzrostla. Přitom se USA v minulosti chlubily úspěchem v ropném embargu nebo zabránění padělání měny. Donald Trump sice o tom nechce mluvit, ale vše se promítá do mezistátních jednání s Kim Čong-unem.

Proto Priscilla Moriuchiová, bývalá analytička americké Národní bezpečnostní agentury, pro NYT uvedla. „Náš systém sankcí zasluhuje radikální změnu.“

To je důvod, proč jiné země následují systém Severní Koreje. „Írán začal sledovat kryptoměny jako způsob usnadňující mezinárodní platby a obcházení finančních kontrol v USA,“ uvádí studie společnosti Recorded Future.

reklama

reklama