Severní pól se posunuje neobvykle rychle. Navigace se musí aktualizovat

Vědci varují, že severní zemský magnetický pól se začal pohybovat neobvykle rychle. Výzkumní pracovníci tak musí aktualizovat globální magnetické modely, o které se opírají veškeré systémy GPS. Informoval o tom server WBRZ.
Topografie Severního pölu
Topografie Severního pölu
IBCAO betamap
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zemské magnetické i geografické póly se od počátku časů vždy pohybovaly na základě chrlení tekutého jádra hluboko pod zemským povrchem. Nyní ale nabraly neobvyklou rychlost, kterou vypozorovaly observatoře podél pobřeží Arktidy, Grónska, Kanady a severní Evropy.

Jedná se o důsledné sledování pohybů pólů a magnetického tahu, aby vědci mohli zajistit přesnost a aktuálnost Světového magnetického modelu. Ten je zodpovědný za správnost veškerých moderních navigací - například pro lodě na moři nebo jednoduché aplikace v chytrých telefonech.

Aktualizace bude o rok dříve

Světový magnetický model se vydává každých pět let. Poslední verze z roku 2015 by měla mít platnost až do roku 2020. Vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a Britského geologického průzkumu v Edinburghu si uvědomili, že model už je tak nepřesný, že brzy překročí přijatelnou hranici pro navigační nedostatky. „Chyby jsou stále větší,“ uvedl vědec z NOAA Arnaud Chulliat.

Protože se model musí co nejdříve opravit, NOAA naplánoval vypuštění nové verze 30. ledna.

Reklama
Reklama