Sexem proti menopauze? Podle studie oddaluje častější milování přechod

U ženy, které mají pohlavní styk alespoň jednou týdně, se v průměru snížily šance, že se dostanou do přechodu, o osmadvacet procent v porovnání s ženami, které mají sex méně než jednou za měsíc.
Vědecká studie naznačuje, že rozdíl odráží reakci těla na evoluční tlaky. „Pakliže má žena při blížícím se středním věku sex málo, nebo zřídka, pak tělo nedostává fyzické podněty k možnému těhotenství,“ uvedly vědkyně z University College London Megan Arnotová a Ruth Maceová.
Podle této teorie „by bylo z hlediska maximalizace kondice pro ženy lepší zastavení plodnosti a investování energie do existující rodiny či příbuzenstva.“
Jiný, dřívější výzkum, který se snažil vysvětlit, proč se vdané ženy dostávají do menopauzy později než ženy svobodné, nebo rozvedené, ukázal na vliv mužských feromonů – přírodních chemických látek v živočišné říši, které přitahují opačné pohlaví.
Arnotová s Maceovou se pokusily výše zmíněné studie potvrdit či vyvrátit prozkoumáním údajů o třech tisících žen ze Spojených států amerických, které v letech 1996 a 1997 dobrovolně přistoupily do víceleté zdravotní studie. Tento projekt známý jako SWAN (labuť) měl shromáždit data a sledovat biologické i psychologické změny, k nimž dochází v souvislosti s menopauzou.
Průměrný věk žen účastnících se studie byl 46 let, žádná v počátku nebyla v menopauze, ale necelá polovina byla ve stadiu perimenopauzy (fáze předcházející menopauze, která se objevuje zhruba 3-5 let před menopauzou). U nich se začaly objevovat mírné příznaky.
Během následného desetiletí zažilo 45 procent žen přirozenou menopauzu, a to v průměrném věku 52 let. Co se týká stavu, téměř 78 procent účastnic bylo vdaných nebo ve vztahu s mužem, z toho 68 procent se svým partnerem žilo.
Korelace (vzájemný vztah) mezi frekvencí sexu a nástupem menopauzy byla podle zjištění britských vědkyň nezpochybnitelná. Nicméně spojení mezi domácí přítomností mužů a podprahovými chemickými signály, které muži mohou emitovat, nenašly žádné. „Nenašly jsme žádné důkazy pro feromonovou hypotézu,“ uvedly.
Dřívější výzkum také prokázal, že existuje značný rozdíl ve věku příchodu přirozené menopauzy napříč kulturami, přičemž významně se na těchto rozdílech podílí genetické faktory.