Sexismus, nacismus a provokace: Ostudné chvilky na Mistrovství světa ve fotbale 2018

Na letošní ročník Mistrovství světa ve fotbale čekalo Rusko pořádně dlouho. I přes precizní přípravu a organizaci došlo hned k několika nežádoucím momentům, které souvisely s rasismem, homofobií a sexismem. Pojďme si tyto chvíle připomenout.
FIFA World Cup
FIFA World Cup
instagram/@fifaworldcup

reklama

Nabídka od Burger Kingu

Fasfoodový řetězec Burger King nabídl doživotní přísun hamburgerů Ruskám, které otěhotní se světovými fotbalisty. Argumentoval tím, že světoví fotbalisté v sobě mají lepší geny než ti ruští. ‚‚Ženy, které získají ty nejlepší fotbalové geny, je budou moci předat příštím generacím ruského fotbalu. Kupředu! Věříme vám!‘‘

Vyjádření Burger Kingu vyvolalo pořádnou vzpouru a velmi záhy řetězec svůj návrh zrušil a veřejně se omluvil. ‚‚Rozhodně to není v souladu s naší značkou a hodnotami. Podnikneme potřebné kroky, abychom se ujistili, že už se něco takového nebude znovu opakovat.‘‘

Nacisti z Anglie

Týden po zahájení Mistrovství světa ve fotbale se na sítě dostalo video fanoušků z Anglie, kteří prezentují nacistický pozdrav. Britští nadšenci byli v jednom z barů Volgogradu a zpívali o Osvětimi, vykřikovali antisemitské názory a před kamerou salutovali. Policie Velké Británie společně s Fotbalovou asociací Anglie okamžitě zahájili vyšetřování.

Provokativní výkřiky chorvatského týmu

7. července prohrál ruský tým proti chorvatskému 3:4 na penalty. Po zakončení zápasu dva chorvatští fotbalisté Ognjen Vukojević a Domagoj Vida nahráli v šatnách video s výkřiky ‚‚Sláva Ukrajině!‘‘. Domagoj byl pod hrozbou vyloučení z následujících zápasů, ale vyvázl s pouhým napomenutím FIFA. Sportovec se za nahrávku omluvil a řekl, že šlo o pouhý vtip. O něco později ale nahrál video s lahví piva v ruce a jeho řeči tam nebyly o nic mírnější.

Obtěžování v přímém přenosu

Kolumbijská reportérka Juliette Gonzalez Teran natáčela první fotbalový den přímý přenos z městečka Saransk. Náhle ale do záběru přiběhl neznámý muž, chytil ji za prsa a políbil. Dívka si zachovala dekorum, ale později na svém Instagramu napsala: ‚‚Nezasloužíme si to! Já rozumím radosti fotbalových nadšenců, ale měli bychom znát hranice.‘‘

Homofobní výkřiky mexických fanoušků

Když vyhrálo Mexiko v zápasu proti Německu, v zemi vypukl národní svátek. Radost ale netrvala moc dlouho, protože se země ocitla středem skandálu homofobních výkřiků svých fanoušků. FIFA udělila Mexiku pokutu na v přepočtu 200 tisíc korun za urážku na cti německého brankáře Manuela Neuera.

Sexismus fanoušků z Brazílie

Brazilští fanoušci vyprovokovali skandál, když zveřejnili na internetu video z Moskvy, kde zpívají necenzurovanou verzi písně v portugalštině a prosí neznámou dívku, aby zpívala s nimi. Výraz ‚‚buceta rosa‘‘ může být přeložen jako ‚‚růžová vagína‘‘, a jelikož Ruska neznala překlad, zpívala nadšeně s nimi. Brazilská média velmi záhy rozpoznala hrdiny z videa. Šlo o zámožného podnikatele Luciana Gila, Felipeho Wilsona, který byl kvůli incidentu okamžitě propuštěn, a advokáta Diega Jatoba. 

V Brazílii se začala situace okamžitě vyšetřovat a ani jeden z proviněných nezůstane bez ujmy. Podle vládních orgánů se jedná o projev sexismu a ten musí být řádně potrestán.

Článek o prostitutkách v ruských novinách

27. června zveřejnil spisovatel Platon Besedin článek, ve kterém zmínil, že Rusky se na mistrovství před cizinci chovají jako prostitutky. Naznak argumentu zveřejnil video, na kterých se dle jeho slov ‚‚mladé a ne příliš hezké Rusky chovají jako promiskuitní děvky s nulovým sociálním statusem‘‘. 

Urážlivý materiál vyvolal lavinu kritiky v dalších médiích i na sociálních sítích a Besedin se okamžitě začal hájit. Podle něj ho veřejnost nepochopila. I přesto se nikomu neomluvil. 

reklama

reklama