Sexuální skandál v Británii: Nevhodně se měli chovat poslanci i ministr

Británií otřásá nový sexuální skandál. Tentokrát zasáhl špičky tamní politiky. Několik žen si stěžuje na chování čtyř poslanců a jednoho ministra ve Westminsteru. Tvrdí, že je obtěžovali. Případ už řeší i premiérka Theresa Mayová. Ta nařídila okamžité vyšetřování.
30. 10. 2017 ZPRÁVY: SEXUÁLNÍ SKANDÁL V BRITÁNII, NEVHODNĚ SE MĚLI CHOVAT POSLANCI I MINISTR
30. 10. 2017 ZPRÁVY: SEXUÁLNÍ SKANDÁL V BRITÁNII, NEVHODNĚ SE MĚLI CHOVAT POSLANCI I MINISTR

reklama

Mark Garnier je britský ministr pro mezinárodní obchod. Teď se ale dostal do centra pozornosti kvůli něčemu úplně jinému. Podle informací britských novinářů měl své asistentce nařídit, aby mu koupila erotické pomůcky, a to v pracovní době. „Dal mi peníze na nákup dvou vibrátorů... Říkal, že jeden je pro jeho manželku a druhý pro ženu pracující v jeho úřadu ve volebním obvodě,“ ocitoval deník The Times Garnierovu asistentku.

Ministr to nepopírá. Není ale jediný, kdo musí něco podobného vysvětlovat. Stížnosti na velmi nevhodné chování jsou i na nejméně tři další poslance. Ženy, které pracují ve Westminsteru, se vzájemně varovaly na internetu: „S tímhle taxíkem nejezděte. Rád si sáhne“ nebo „bacha, na večírku mi sahal na zadek,“ cituje The Times.

Evropský parlament

Evropský parlament jako semeniště sexuálního obtěžování? Mladé stážistky se rozpovídaly

Britská premiérka Theresa Mayová už nařídila vyšetřování. Potrestání případných viníků požaduje také ministr zdravotnictví Jeremy Hunt. „Mnoho studentů politologie doufá, že dostane stáž ve Westminsteru. A jejich rodiče musejí mít jistotu, že pokud se tam dostane jejich dcera, tak jí nic nehrozí,“ uvedl pro stanici BBC.

Kritikou nešetří ani bývalá mluvčí britské vlády Katie Perriorová: „V jiných odvětvích, jako je bankovnictví nebo film a média se podobné případy řeší a přijímají se opatření. Britský parlament jakoby zaspal. Poslanci vydávají pravidla, ale jakoby se jimi sami neřídili.“

Britské Timesy dokonce tvrdí, že policisté už v minulosti dostali oznámení o nevhodném chování poslanců, stejně ale nic neudělali. Jestli nejnovější skandál bude stát někoho místo, nebo mu naopak zajistí místo například v cele, to ukáží až závěry vyšetřování.

reklama

reklama